Ból korzonków – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Korzonki to nic innego jak odpowiadające za czynności ruchowe oraz czuciowe włókna nerwowe, które znajdują się między poszczególnymi kręgami w kręgosłupie. Ból korzonków, szczególnie w okresie zimowym (sprzyjają temu ogólne infekcje organizmu) jest bardzo popularnym schorzeniem. Dotyczy coraz częściej nie tylko osób starszych, ale również całkowicie młodych – przyczyną chorych korzonków może być bowiem przeciążenie kręgosłupa, a także zbyt ciężka praca.

Objawy zapalenie korzonków

Najbardziej widocznym objawem jest silny i nagle występujący ból kręgosłupa – ma on charakter promieniujący, dlatego też osoba chora może odczuwać ból praktycznie w każdej części ciała, nie tylko pleców. Ból zazwyczaj nasila się podczas wykonywania ruchów, dlatego też osobie z atakiem schorzenia zaleca się oszczędny tryb życia. Bardzo często dodatkowym symptomem jest również ból głowy, a także gorączka.

Przyczyny zapalenia korzonków

Ból korzonków może być spowodowany wieloma czynnikami. Może pojawić się podczas infekcji i przeziębień, a także być wywołany przeciążeniem i uszkodzeniem. Bardzo często ból korzonków występuje po ciężkiej pracy, która związana jest z dźwiganiem, pracą w pozycji pochylonej. Dlatego też stosunkowo często na ból korzonków skarżą się osoby pracujące fizycznie (na przykład na budowie), magazynierzy, a także zawodowi kierowcy. Tak naprawdę jednak ból korzonków i ich zapalenie może przytrafić się praktycznie każdemu.

W momencie kiedy ktoś już borykał się w przeszłości z bólem korzonków, istnieje duże prawdopodobieństwo nawrotu choroby i dolegliwości. Warto więc przyłożyć dużą wagę do dbania o sobie, a także prawidłową ochronę pleców i kręgosłupa podczas pracy i wykonywania codziennych czynności, a także o odpowiednie ubranie, które zabezpieczy organizm przed chłodem i przewianiem.

Ból korzonków może być także symptomem innych dolegliwości. Zalicza się do nich przede wszystkim rwę kulszową czy rwę udową.

Leczenie bólu korzonków

Ból korzonków z reguły jest tak bardzo silny i w dużym stopniu utrudniający funkcjonowanie, że pacjent często trafia do lekarza pierwszego kontaktu bądź nawet na SOR. Lekarz wypisuje leki przeciwbólowe, jak również przeciwzapalne.

Dodatkowo chory powinien:

  • odciążyć plecy – jak najwięcej przebywać w pozycji leżącej,
  • nie wykonywać żadnych ciężkich prac, oszczędzać się,
  • można wykonywać ciepłe okłady w okolicy pleców, jak i innych miejsc, które są szczególnie dokuczliwe.

Niektórzy chorzy za namową lekarza decydują się na zabiegi fizjoterapeutyczne – mowa tutaj na przykład o krioterapii, która okazuje się być bardzo pomocna w walce z bólem korzonków.

Jak leczyć korzonki?

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *