Chirurg Onkolog– charakterystyka specjalizacji

Kim jest Chirurg Onkolog i kiedy powinniśmy się do niego zgłosić? W poniższym poradniku poznasz odpowiedzi na niniejsze pytania. Dowiesz się również, na czym polega leczenie chirurgiczne w przypadku chorób onkologicznych oraz jakie działania profilaktyczne powinieneś podejmować w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia nowotworu.

Chirurg Onkolog – charakterystyka zawodu

Chirurgia onkologiczna to wąska dziedzina medycyny specjalizująca się w operacyjnym leczeniu zmian nowotworowych pojawiających się w organizmie człowieka. Chirurg Onkolog w celu zdobycia swojego wykształcenia musi przejść długą drogę, którą rozpoczynają studia medyczne (trwające 5 lat), dwuletnia specjalizacja z chirurgii ogólnej oraz czteroletni okres specjalizacji z chirurgii onkologicznej. W ciągu tych wielu lat lekarz zdobywa cenne doświadczenie, które składa się na jego umiejętności leczenia specyficznych chorób onkologicznych.

Czym zajmuje się Chirurg Onkolog?

Chirurg Onkolog obecny jest już na wczesnym etapie rozpoznania choroby nowotworowej, lub stanu przedrakowego. Bierze on czynny udział w diagnozie oraz leczeniu specyficznych chorób nowotworowych. W zakres wykonywanych przez niego działań wchodzą między innymi:

  • różnego typu badania histopatologiczne;
  • biopsja (cienko-igłowa oraz grubo-igłowa) wykonywana pod stałą kontrolą aparatu ultrasonograficznego (USG);
  • diagnostyka nowotworu na podstawie wykonywanej wcześniej mammografii, tomografii komputerowej oraz takich badań jak rezonans magnetyczny, USG, lub RTG obszaru ciała dotkniętego niepokojącą zmianą;
  • leczenie chorób nowotworowych przy zastosowaniu metod chirurgicznych.

W jakich przypadkach powinniśmy zgłosić się do lekarza niniejszej specjalizacji?

Do lekarza niniejszej specjalizacji powinniśmy zgłosić się w momencie zauważenia na naszym ciele niepokojącej zmiany (np. wyraźnego przebarwienia, lub charakterystycznego pieprzyka). Wówczas Chirurg Onkolog jest w stanie wykonać biopsję niniejszej zmiany na podstawie, której będzie w stanie określić jej charakter. Ponadto, do lekarza niniejszej specjalizacji powinniśmy zgłosić się w sytuacji, gdy wymagamy specyficznego leczenia operacyjnego, lub gdy wymagamy stałej kontroli chirurga po przebytej wcześniej operacji.

Profilaktyka

W celu zapobieżenia występowania chorób nowotworowych, przynajmniej raz na okres jednego roku powinniśmy poddawać się badaniom kontrolnym (np. badaniom krwi), które będą w stanie określić ewentualne nieprawidłowości występujące w naszym organizmie. Ponadto, w przypadku kobiet niezmiernie ważne jest poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym oraz badaniom piersi.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *