Jak pielęgnować dobrej jakości obuwie medyczne?

Obuwie medyczne najczęściej użytkowane jest przez osoby pracujące w branży medycznej. Pozwala zagwarantować wysoki komfort, odciążyć kręgosłup i kolana, a także zadbać o stabilność. Zazwyczaj powstaje z dobrej jakości surowców np. skóra licowa, dzięki temu umożliwia swobodny przepływ powietrza i spełnia odpowiednie właściwości higieniczne.

Nowoczesne modele obuwia medycznego wyróżniają się komfortowo wyprofilowaną podeszwą wykonaną z tworzywa sztucznego. Umożliwia ona dokładne dopasowanie stopy do obuwia, a także pochłania wszelkie wstrząsy powstające podczas chodzenia. Ponadto podeszwa z tworzywa sztucznego, w przeciwieństwie do drewnianej nie wchłania wilgoci i jest prosta do utrzymania w czystości.

Obuwie medyczne zawsze powinno być  odpowiednio użytkowane i pielęgnowane, wówczas na długo zachowa swoje właściwości i będzie estetycznie się prezentować. Osoby posiadające obuwie medyczne muszą mieć świadomość, z jakich materiałów jest one wykonane. Znając użyte do produkcji surowce każdy użytkownik będzie wiedział, w jaki sposób ma pielęgnować swoje buty.

Sprawdzone sposoby pielęgnowania obuwia medycznego

Obuwie medyczne Dr Leon noszone jest przez wiele godzin w różnych warunkach, dlatego też mocno narażone jest na rozwój bakterii i liczne zanieczyszczenia. Osoby korzystające, na co dzień z obuwia medycznego nigdy nie powinny pożyczać go innym osobom. Druga osoba korzystająca z naszego obuwia może pozostawić na nim bakterie, które w przyszłości mogą nas zarazić.

Obuwie medyczne powinno być odpowiednio czyszczone i pielęgnowane.  Większość butów medycznych nie może być prana w pralce i nadmiernie moczona w wodzie. Automatyczne pranie oraz duża ilość wody nie są wskazane w szczególności butom skórzanym. Spowodować mogą liczne uszkodzenie materiału i odklejenie się poszczególnych warstw obuwia.

Czyszczenie obuwia medycznego

Czyszczenie skórzanego obuwia medycznego powinno rozpoczynać się od usunięcia większych zabrudzeń przy pomocy szczotki z miękkiego włosia. Następnie należy przygotować delikatną szmatkę, zwilżyć ją wodą oraz mydłem i wykorzystać do czyszczenia butów. Odpowiednio oczyszczone buty trzeba pozostawić do wyschnięcia lub przetrzeć suchą szmatką. Dodatkowo skorzystać można ze specjalnych preparatów czyszczących polecanych do obuwia skórzanego – kremy i pasty, a także z detergentów odświeżających – dezodoranty niwelujące nieprzyjemny zapach.

Osuszanie obuwia medycznego

W przypadku zamoknięcia obuwia medycznego nie należy pochopnie suszyć butów. Wiele osób natychmiast kładzie swoje obuwie na kaloryferze lub w słonecznym miejscu. Niestety tego typu osuszanie negatywnie wpływa na stan obuwia, buty zaczynają się kurczyć i skręcać, przez co mogą całkowicie stracić swój fason.

Różnego rodzaju obuwie medyczne, a głównie skórzane powinno być suszone w zacienionym miejscu, gdzie panuje optymalna temperatura. Jeżeli zależy nam na szybszym wysuszeniu można do środka buta włożyć gazetę zwiniętą w kłębek lub umieścić buty w wietrznej lokalizacji. Lekki wiatr pozwala szybciej pozbyć się wilgoci i nie wywołuje żadnych deformacji.

Konserwowanie obuwia medycznego

Buty medyczne powinny być, co jakiś czas odpowiednio zabezpieczane. W tym celu najlepiej stosować impregnaty lub pasty na bazie wosku. Nałożone preparaty stworzą warstwę ochronną na butach, dzięki czemu umożliwią prostszą pielęgnację oraz wzmocnią wytrzymałość obuwia. Dodatkowo zabezpieczą materiał przez wchłanianiem wody i przyleganiem nowych zabrudzeń.

Pasty i impregnaty należy nakładać na oczyszczone obuwie za pomocą suchej szmatki lub gąbki. Najlepiej rozprowadzać środek okrężnymi ruchami, aż do momentu całkowitego wchłonięcia preparatu. Po wtarciu należy odłożyć buty na jakiś czas (około 10-15 minut), następnie można zająć się polerowaniem. Polerowanie obuwia medycznego pozwoli uzyskać ładny połysk, a także przyczyni się do precyzyjniejszego rozprowadzenia pasty/kremu.

Przechowywanie obuwia medycznego

Obuwie medyczne wykonane ze skóry wymaga ,,odpoczynku”. Naturalna skóra jest materiałem niezwykle elastycznym i wrażliwym. Kilkudniowe odstawienie skórzanych butów medycznych pozwoli na ich pełną regenerację. Jeżeli zamierzamy na dłużej odstawić swoje obuwie, najpierw powinniśmy je dokładnie umyć, osuszyć i zabezpieczyć. Buty medyczne najlepiej przechowywać w szczelnych kartonach lub szafkach, z dala od wilgoci i słońca.

Właściwa pielęgnacja obuwia medycznego pozwala długo korzystać z ulubionych butów i daje gwarancję pełnego komfortu. Ponadto sprawia, że obuwie nie traci swoich właściwości i przez cały czas użytkowania doskonale się sprawdza w medycznych warunkach.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *