Prawoślaz lekarski przeciwwskazania

W lecznictwie ludowym bardzo znaną rośliną jest prawoślaz. Często wykorzystuje się go do produkcji syropów, które świetnie pomagają na kaszel. Jednak prawoślaz nie nadaje się dla każdego.

Prawoślaz – informacje i właściwości

Prawoślaz (https://www.ekoherba.pl/sklep/ziola/prawoslaz-korzen/) należy do grupy roślin ślazowatych. Pochodzi z okolic Morza Śródziemnego, ale uprawia się go także w Ameryce Północnej i Azji Mniejszej. Kwietnie on w miesiącach wakacyjnych i dorasta do ok 1,5 metra. Najbardziej wartościowe są korzenie prawoślazu. Zawierają one mnóstwo właściwości zdrowotnych i substancji śluzowych (takich jak np. sole mineralne, flawonoidy, aminokwasy, kwasy organiczne itp.). Liście rośliny są skrętoległe, ponadto mają one dość długie ogonki i kształt sercowaty. Kwiaty prawoślazu są duże, lekko różowe i znajdują się głownie na łodyżkach w kątach liści. Zakwitają one pojedynczo lub kilka naraz. Prawoślaz ma także owoce, które po rozłupaniu rozpadają się na wiele ciemnobrunatnych rozłupek.

Prawoślaz przede wszystkim łagodzi infekcje związane z górnymi drogami oddechowymi. Podaje się go w przypadku nieżytu garda, zapalania krtani, strun głosowych, a także w przypadku leczenia anginy i suchego kaszlu. Śluz, który znajduje się w prawoślazie powleka błonę śluzową i w ten sposób łagodzi podrażnienia. Prawoślaz ochrania gardło, a także ułatwi odkrztuszanie i pozbywanie się wydzieliny. Warto także wspomnieć, że roślina ta łagodzi ból podczas przełykania, osłania układ pokarmowy np. w przypadku zgagi, czy żołądka. Działa także na nadkwaśność i wszelkie problemy z dwunastnicą. Prawoślaz wpływa także na poprawę procesu trawienia i zaparcia.

Roślinę tę można także stosować zewnętrznie w formie naparu, który sporządza się z suszonego ziela. Kiedy napar ostygnie można wyłożyć go na rany, które się trudno goją, różnego rodzaju zmiany skórne,wrzody, oparzenia i czyraki. Wszystko dzięki, właściwością łagodzącym podrażnienia i przeciwzapalnym tej rośliny.

Prawoślaz lekarski przeciwwskazania

Nie wszyscy mogą stosować prawoślaz lekarski, przeciwwskazania to np.:

  • ciąża,
  • czas karmienia piersią,
  • niektóre stany alergiczne, które skutkują nadwrażliwością na prawoślaz,
  • wiek przed osiągnięciem 6 roku życia, jeżeli nie zaleci tego pediatra.

Ważne jest także, to że prawoślazu nie można stosować przez dłuższy okres czasu. Ponieważ oprócz wszelkich pozytywnych właściwości, działa on także oblepiająco przez co znacznie utrudniony jest proces wchłaniania minerałów i witamin.

Do tej pory nie odnotowano żadnych niepożądanych działań wywołanych stosowaniem syropów i wywarów z prawoślazu. Niekiedy może się pojawić gorączka lub stan podgorączkowy, duszności lub wydzielina ropna. W przypadku takich objawów lub innych niepokojących symptomów warto wybrać się do lekarza specjalisty, aby podjął odpowiednie działania i zalecił inną drogę leczenia.

Wiele osób bardzo sobie ceni lekarstwa na bazie prawoślazu. Przede wszystkim jest to syrop w pełni naturalny, nie zawierający żadnych związków chemicznych i sztucznych substancji leczniczych.

Gotowy syrop z prawoślazu można kupić w aptece. Można także wybrać prawoślazowe tabletki do ssania lub susz z korzeni tej wyjątkowej rośliny. Taki susz można zalać jedną filiżanką letniej wody, pozostawić na godzinę lub więcej. Po upływie wyznaczonego czasu porządnie odsączyć, wystudzić i pić dwa albo trzy razy w trakcie dnia, po jednej, pełnej filiżance. W takiej formie prawoślaz świetnie działa nawet na poważniejsze stany zapalne, dotyczące górnych dróg oddechowych, a także na różne problemy układu pokarmowego. Można go także zastosować jako specjalny kompres na zmiany skórne.

Prawoślaz to bardzo zdrowa roślina, która posiada szereg fantastycznych właściwości zdrowotnych. Trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i nie przyjmować jej przez dłuższy czas. Prawoślaz najczęściej stosuje się pod postacią syropu. Popularne są także tabletki prawoślazowe oraz susz, z którego można zrobić specjalne napary do picia lub okłady stosowane na problemy skórne, rany i oparzenia.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *