28 tygodni – objawy w ciąży

W 28 tygodniu ciąży dziecko waży około 1 kg 20 dag (około wielkości dużego bakłażana) i mierzy 38 cm od czubka głowy do pięt.

Jak się zmienia dziecko w 28 tygodniu ciąży?

Dziecko potrafi zamrugać oczami, które teraz mają rzęsy. Wraz z rozwojem wzroku może zobaczyć światło, które przesącza się przez łono matki. Rozwija także miliardy neuronów w swoim mózgu i dodaje więcej tłuszczu w przygotowaniach do życia w świecie zewnętrznym.

Jak zmienia się życie kobiety w 28 tygodniu ciąży

Trzeci i ostatni trymestr zaczyna się w tym tygodniu. W tym momencie przyszła mama będzie prawdopodobnie odwiedzać lekarza lub położną, co dwa tygodnie. Następnie, po 36 tygodniu, przejdzie na cotygodniowe wizyty. Dziecko w 28 tygodniu może widzieć światło i szybko przybiera na wadze w ramach przygotowań do porodu.

W zależności od czynników ryzyka, lekarz może zalecić powtórzenie badań krwi na obecność wirusa HIV i kiły, a także innych kultur na obecność chlamydii i rzeżączki, aby upewnić się o stanie zdrowia przed porodem. Ponadto, jeśli wynik testu przesiewowego glukozy był wysoki i nie przeprowadzono dalszych badań, ciężarna kobieta może otrzymać skierowanie na trzygodzinny test tolerancji glukozy.

W tym czasie niektóre kobiety odczuwają nieprzyjemne „mrowienie” w ich dolnych kończynach i nieodparty popęd do ich poruszania podczas próby relaksu lub snu. Jeśli to odczucie jest, co najmniej tymczasowo złagodzone, kobieta może mieć to, co nazywa się zespołem niespokojnych nóg (RLS). Nikt nie wie na pewno, co powoduje RLS, ale jest dość powszechne wśród kobiet w ciąży. Może spróbować rozciągnąć lub masować nogi i zmniejszyć kofeinę, co może zminimalizować objawy.

28 tygodni – objawy w ciąży

Gdy ciało matki staje się coraz większe przez rosnący 28-tygodniowy płód i zaczyna przygotowywać się do swojego przybycia, możesz ona zauważyć pewne nowe objawy ciąży. Są one powszechne na tym etapie:

  • Problemy ze snem. Gdy zbliżysz się data porodu, prawdopodobnie kobieta będzie miała coraz więcej kłopotów z zaśnięciem. Mogą to być hormony lub nerwy – lub obie! – z powodu niezdolności do drzemki.
  • Skrócenie oddechu. Dziecko nadal uciska płuca i przeponę matki, przez co trudniej złapać oddech. Trzeba dać sobie pozwolenie, na więcej odpoczynku i robić przerwy.
  • Bóle. Trzeci trymestr może być naprawdę niewygodny z powodu fluktuacji hormonów. Aby poradzić sobie, można ćwiczyć jogę, rozciągać, pływać, chodzić i / lub poddać się masażowi przedurodzeniowemu. Niektóre kobiety starają się nosić pas podtrzymujący, ponieważ może złagodzić on presję, która sprawia, że kobieta jest tak obolała.
  • Mogą stać się silniejsze, bardziej zauważalne lub częstsze, gdy ciało będzie gotowe do porodu. Kobieta powinna zwróć uwagę i upewnić się, że skurcze są tylko sporadyczne. Jeśli są regularne i zbliżają się do siebie, nie ustępują, gdy zmieniana jest pozycja, może oznaczać to rozpoczęcie porodu przedwczesnego.
  • Wyciek mleka z piersi. Piersi mogą już dawać pierwsze pożywienie dla dziecka, żółtawą substancję zwaną siarą. I niespodzianka! U niektórych kobiet mogą pojawić się, zanim przyjdzie dziecko na świat.

Stan przedrzucawkowy w 28 tygodniu ciąży

Stan przedrzucawkowy jest poważnym stanem, który dotyka około 5 procent ciężarnych kobiet. U kobiety stwierdza się stan przedrzucawkowy, jeśli ma wysokie ciśnienie krwi po 20 tygodniach ciąży oraz co najmniej jeden inny objaw, który może obejmować białko w moczu lub wady wątroby lub nerek. Większość kobiet, u których występuje stan przedrzucawkowy, ma łagodne objawy w pobliżu daty porodu, a one i ich dzieci radzą sobie dobrze z właściwą opieką. Ale gdy stan przedrzucawkowy jest ciężki, może wpływać na wiele narządów i powodować poważne lub nawet zagrażające życiu problemy.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *