Badanie jelit – rodzaje i jego możliwości wykrycia chorób

Badanie jelit odbywa się za pomocą różnych metod i pozwala wykazać wiele nieprawidłowości oraz wykryć poszczególne choroby. Do głównych rodzajów badań jelita zaliczamy:

  • badanie sprawdzające szczelność bariery jelitowej
  • parametr sprawdzający stan zapalny jelita
  • badanie kału
  • badanie sprawdzające odporność śluzówkową
  • diagnostyka stanu zapalnego jelit
  • parametr stanu zapalnego jelita

Badanie sprawdzające szczelność bariery jelita polecane jest osobom cierpiącym na choroby takie jak celiakia, cukrzyca typu I, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie czy inne jednostki połączone z autoimmunizacją. Wynik badania wskazuje ocenę szczelności jelit, zaawansowania stanu zapalnego obecnego w obrębie jelit i alergię IGG-niezależną.

Badanie jelit za pomocą parametru sprawdzającego stan zapalny jelita pozwala wykryć zmiany i choroby zapalnej jelit. Głównie polecane jest osobom cierpiącym na choroby zapalne jelit z wdrożoną terapią. Wynik badania pozwala kontrolować stan zapalenia lub wcześniej go wykryć oraz zapobiec zaostrzeniu choroby.

Badanie kału to również jeden z rodzajów badań jelita i jest nieinwazyjną metodą, która pozwala ocenić zmiany w jelicie grubym pod kątem nowotworów. Tego typu badanie jelit jest doskonałym rozwiązaniem przed poddaniem się kolonoskopii. Wskazaniem do wykonania badania kału jest stwierdzenie obecności polipów u pacjenta lub jego najbliższej rodziny, liczne choroby zapalne jelit, niezdrowy styl życia lub obciążony wywiad rodzinny.

Najpopularniejsze badanie jelit, czyli kolonoskopia

Kolonoskopia to najczęściej wykonane badanie jelit, które pozwala na wczesne wykrycie raka jelita grubego. Podczas badania specjalista dokładnie przygląda się końcowemu odcinkowi układu pokarmowego. Do tego celu wykorzystywany jest specjalistyczny sprzęt w postaci cienkiej i giętkiej rurki. Całe badanie odbywa się za pomocą zastosowania technologii światłowodowej, która pozwala na zarejestrowanie obrazu z wewnątrz jelita i przesyła na ekran monitora. W trakcie badania kolonoskop pobiera mały wycinek z jelita grubego i następnie poddaje go diagnostyce ( badanie histopatologiczne).

Jak przygotować się do badania kolonoskopii?

Badanie jelita metodą kolonoskopii wymaga właściwego oczyszczenia jelita grubego. Na dzień przed badaniem pacjent musi pozostać na bardzo ścisłej diecie. Jedynym jego posiłkiem w tym dniu są saszetki z środkiem przeczyszczającym. Rozpuszcza się je w trzech litrach wody, które trzeba wypić podczas całego dnia. Zdarza się, że lekarze również zalecają zwiększenie picia większej ilości płynów, a głównie wody gazowanej. Innym rozwiązaniem jest skorzystanie z lewatyw, które nie jest dla wielu osób najlepszą opcją.

Co pozwala wykryć badanie jelita – kolonoskopii?

Kolonoskopia to podstawowe badanie jelita grubego, które pozwala stwierdzić wiele chorób, między innymi:

  • chorobę jelit Leśniowskiego-Crohna
  • chorobę wrzodziejącego zapalenia jelit
  • zapalenie jelit
  • raka jelita grubego
  • nieprawidłowego wchłaniania jelita

Badanie jelit wielokrotnie jest zalecane osobom, u których podejrzenia się krwawienie z układu pokarmowego, wówczas muszą oni korzystać również z badania określanego, jako gastroskopia.

Jak przebiega badanie kolonoskopii?

Badanie jelit metodą kolonoskopii obydwa się w higienicznym i sterylnym gabinecie. Pacjent rozebrany jest od pasa w dół i poproszony o położenie się na lewym boku z ugiętymi kolanami. Głównym krokiem badania jest umieszczenie  kolonoskopu w odbytnicy i skierowanie go do jelita grubego.

Badanie jelit często jest jedyną możliwością wykrycia wielu chorób, dlatego nie należy martwić się jego przebiegiem lub wstydzić się skorzystania z tego badania. Dzięki niemu wiele osób uniknęło poważnych chorób i może cieszyć się zdrowiem. Więcej na temat badania jelit można dowiedzieć się na instytut-mikroekologii.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *