Kiedy po raz pierwszy zaczyna bić serce małego człowieka? A kiedy pierwszy raz maluch zaczyna odczuwać dotyk? Zobaczcie, jak rozwija się dziecko od pierwszego do dziewiątego miesiąca ciąży.
Bo ciąża to nie tylko oczekiwanie na dzidziusia, ale także jego współtworzenie. A więc do dzieła!
Pierwszy miesiąc – to ja, zarodek z potencjałem
W tym czasie wiele mam pewnie jeszcze nie domyśla się, że jest w odmiennym stanie. Tymczasem proces ciąży trwa już w najlepsze.
Co dzieje się w brzuchu? Wprawdzie to dopiero maleńka komórka jajowa, ale zawiera już wszystkie potrzebne informacje genetyczne, takie jak płeć czy kształt oczu. To bardzo intensywny okres, bo z dnia na dzień, a właściwie wręcz z godziny na godzinę wzrasta liczba komórek. Zarodek wyrusza na wędrówkę wzdłuż jajowodu do macicy, aby stworzyć tam sobie tymczasowy przytulny domek.
Drugi miesiąc – mam już nos, uszy i oczy
Zazwyczaj nie ma już wątpliwości, że spodziewacie się dziecka. Jeśli jeszcze nie byłyście u ginekologa, to czas najwyższy.
Co dzieje się w brzuchu? Embrion nie przypomina jeszcze dziecka, ale laseczkę z wyraźnie zaznaczoną głową. To właśnie w tym czasie powstają zawiązki ważnych organów takich jak płuca, jelita, żołądek, wątroba. Powoli, powoli zaznaczają się coraz wyraźniej takie narządy jak nos, oczy czy uszy. Dziecko zaczyna czuć dotyk, wykształcają się zęby i podniebienie, powstają palce i zaczyna działać układ nerwowy oraz mięśniowy.
Trzeci miesiąc – umiem już prostować głowę
To ostatnie podrygi złego samopoczucia mamy. Jeśli do tej pory narzekałyście na mdłości, to teraz właśnie powinny one minąć.
Co dzieje się w brzuchu? Maluszek zaczyna już przypominać słodkiego noworodka, a jego głowa stanowi już połowę ciała. Pojawiają się indywidualne cechy człowieka, struny głosowe, a żołądek właśnie wydziela swoje pierwsze soki trawienne. Trzustka z kolei jest w stanie wydzielać insulinę. Maluszka pokrywa meszek płodowy, powstają też paznokcie. To czas, kiedy dziecko zaczyna prostować plecy i przeciągać się, a nawet… wymachiwać nóżkami, poruszać paluszkami i prostować głowę! Krótko mówiąc, pierwszy raz w życiu płodowym dziecko jest bardzo, bardzo ruchliwe. Jednak mama nie odczuwa jeszcze tej ruchliwości.
Czwarty miesiąc – czuję bicie serca swojej mamy
Ciało kobiety zaczyna się zmieniać i zaczyna być widać ciążę.
Co dzieje się w brzuchu? Wszystkie narządy już pracują. Serce jego przepompowuje około trzydzieści litrów krwi, dzięki czemu jego skóra staje się różowa. Maluch rośnie coraz szybciej. Rosną mu brwi, rzęsy, a na głowie pojawiają się włosy. Z kolei na plecach zaznaczają się linie papilarne. Dziecko w czwartym miesiącu po raz pierwszy czuje bicie serca swojej mamy. Z kolei jego wzrok zaczyna reagować na światło. Malec jest też już na tyle ruchliwy, że mama czuje pierwsze kopnięcia.
Piąty miesiąc – już wiadomo, jakiej jestem płci
W tym czasie zaczyna być już widać wyraźnie brzuszek, a na USG wyraźnie słychać bicie serca.
Co dzieje się w brzuchu? Dziecko zaczyna odczuwać zmiany temperatury, uczy się spać i czuwać. Maluch słyszy coraz więcej dźwięków, a także rozpoznaje smaki. Mama intensywnie odczuwa pierwsze ruchy swojego dziecka. Co więcej, za pomocą USG można określić już płeć małego człowieka.
Szósty miesiąc – otwieram oczy
Rosnący coraz szybciej brzuch zaczyna już ciążyć mamie, która jednak zaczyna odczuwać przypływ energii. W żyłach krąży coraz więcej krwi. Mogą doskwierać zgaga lub żylaki.
Co dzieje się w brzuchu? Bardzo intensywnie dojrzewa układ nerwowy. Dziecko zaczyna przygotowywać się do życia poza organizmem swojej mamy. Zaczyna uczyć się ssać, jego szkielet kostnieje i pojawiają się pierwsze zawiązki zębów. Ciało małego człowieczka pokrywa maź płodowa. Co ciekawe, po raz pierwszy w swoim życiu dziecko otwiera oczy. Już niedługo zobaczy świat. Mama coraz intensywniej odczuwa ruchy dziecka. Włosy jego stają się coraz gęstsze.
Siódmy miesiąc – zaczynam śnić
Coraz częściej zaczynamy myśleć o porodzie. Czasami wydaje się, że to już tuż tuż, a innym razem czas się niemiłosiernie dłuży.
Co dzieje się w brzuchu? Maluch zaokrągla się, nabiera tłuszczyku, dzięki czemu zaczyna coraz bardziej przypominać słodkiego noworodka. Tłuszcz ma na celu ochronę przed zimnem. Dziecko intensywnie odczuwa ból, więc jeśli jego mama na przykład pali, maluszka może boleć głowa. Co ciekawe, zaczyna on już śnić! Wręcz uwielbia śnić, marzenia senne są jego wielką przyjemnością.
Ósmy miesiąc – mam coraz mniej miejsca
To czas, kiedy mama nie może się już naprawdę doczekać dziewiątego miesiąca. Podekscytowanie miesza się ze zniecierpliwieniem. Ale spokojnie, to jeszcze tylko cztery tygodnie…
Co dzieje się w brzuchu? Maluch zaczyna mieć coraz mniej miejsca, w związku z czym zaczyna być coraz bardziej ruchliwy. Zwiększa się jego mózg i usprawnia myślenie. Kończy się właśnie dojrzewanie organów wewnętrznych. U maluszków płci męskiej jądra zsuwają się do moszny, a jajniki dziewczynek zaczynają produkcję hormonów.
Dziewiąty miesiąc – ostatnie tygodnie
To już ostatnie tygodnie, dni. To już ostatnie przygotowania, do startu gotowi…
Co dzieje się w brzuchu? Dziecko kończy przygotowania do urodzenia się. Narządy już ma wszystkie wykształcone, opanowało już swój rytm biologiczny, a jego ruchy są coraz bardziej intensywne. Uwaga – w czasie kopania widać już nawet stopy dziecka! Brzuch mamy jest naprawdę wielki.
Artykuł napisany z ekspertami z przychodni ginekologicznej Medica2000