Co to jest korzeń lukrecji?

Lukrecja stała się synonimem silnego smaku cukierków, ale samo zioło – Glycyrrhiza glabra – ma bardzo różne mocne strony. Zioło adaptogenowe, korzeń lukrecji, rośnie w Europie, w rejonie Morza Śródziemnego i Azji i jest używane od tysięcy lat i do dziesiątków celów, w tym także, jako środek przeciwnowotworowy. Jeśli korzeń lukrecji przynosi tyle korzyści, dlaczego myślimy o tym tylko, jako o smaku cukierków?

 Co to jest korzeń lukrecji?

Korzeń lukrecji jest tak złożony, że naukowcy wyizolowali 134 różne związki w gamie glabra i 170 w lukrecji chińskiej. Istnieją jednak, co najmniej cztery główne typy związków występujących w korzeniu lukrecji: flawonoidy, kumaryny, triterpenoidy i stilbenoidy. (9)

W ramach każdej kategoryzacji istnieją niezliczone związki i odmiany, ale można ogólnie zrozumieć związek według jego rodzaju:

  • Flawonoidy: Flawonoidy, na przykład, są odpowiedzialne za głęboki pigment roślin (np. niebieski w jagodach lub czarna w czarnej lukrecji) i są zwykle bogatymi przeciwutleniaczami i przeciwzapalnymi, a także innymi korzyściami leczniczymi.
  • Kumaryny i Stylbenoidy: Kumaryny i stenbenoidy są polifenolami, które często mają działanie przeciwzapalne i antybiotykowe.
  • Triterpenoidy: Triterpenoidy mają zazwyczaj silniejszy charakter i czasami zawierają substancje steroidowe.

Zastosowanie i działanie lukrecji

Znaczącym przykładem korzyści płynących z tych związków jest flawonoidowa glabradyna, która przyczynia się do licznych korzeni lukrecji. Po raz pierwszy opisane w latach 70. XX wieku naukowcy odkryli wiele jego skutków. Stwierdzono, że ma działanie przeciwzapalne, ma wpływ na metabolizm i działa, jako fitoestrogen – ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie kobiet.

Korzeń lukrecji to triterpenoid glycyrrhizin. Jest to silny środek przeciwzapalny, łagodny naturalny środek przeczyszczający i wykrztuśny, a także posiada inne korzyści zdrowotne.

Przy nadmiernym stosowaniu stwierdzono, że glicyryzyna wywołuje efekty uboczne, takie jak podwyższone ciśnienie krwi, obniżony poziom potasu, obrzęk (obrzęk) i inne problemy. Ponieważ wykluczałoby to osoby z wysokim ciśnieniem krwi, problemy z wątrobą i nerkami, a także kobiety w ciąży, suplementy z lukrecji można standaryzować w celu usunięcia tego związku – znanego, jako lukrecja deglycyrrized. Posiadanie standardowego suplementu bez tego związku powoduje również, że produkt jest ogólnie bezpieczniejszy dla powszechnego użytkowania.

W przypadku innych zdrowych osób dorosłych bez przeciwwskazań jednak, gliceryd może być całkowicie korzystny, jak wspomniano powyżej. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, ekstrakt z korzenia lukrecji nie powinien być nadużywany i nie należy go stosować długoterminowo, nie dając okresowo przerwy w organizmie. Ograniczenia nie są tym samym, co przeciwwskazaniem. Korzeń lukrecji przynosi wiele korzyści i jest doskonałym dodatkiem do zestawu ziołowych dodatków.

Właściwości lecznicze lukrecji, czyli jakie choroby można niwelować

  • Zgaga i refluks żołądkowy
  • Przeciekające jelito
  • Niedoczynność nadnerczy
  • Podnosi odporność organizmu
  • Kaszel / ból gardła
  • Doskonała w czasie menopauzy
  • Przeciwbólowa

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *