Cytologia to jedno z najważniejszych badań, jakie powinna wykonywać regularnie kobieta. Stanowi podstawowe badanie profilaktyczne względem raka szyjki macicy, ponieważ umożliwia jego wykrycie we wczesnym stadium, kiedy to jest w pełni wyleczalny. Cytologię wykonuje się również w celu kontroli nadżerki, diagnostyki stanu nabłonka wyścielającego wnętrze pochwy oraz oceny działania leków hormonalnych. Cytologię wykonuje się również w celu zdiagnozowania zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego HPV.
Wszystko to sprawia, że bardzo ważną kwestią jest wykonywanie badań cytologicznych regularnie. Powinny tego dokonywać już nastolatki, jak również wszystkie kobiety w wieku rozrodczym. Cytologię warto wykonać również podczas ciąży – jeśli nie było jej zrobionej wymaz należy pobrać już na pierwszej wizycie po porodzie. Według zaleceń większości lekarzy ginekologów cytologię powinno wykonywać się raz do roku – NZF finansuje badanie jedynie raz na trzy lata. Na szczęście prywatne wykonanie badania nie jest drogie, dlatego też warto się na nie zdecydować – koszt to około 20-40 zł w zależności od lekarza oraz placówki.
Najważniejsze informacje na temat badania cytologicznego
Cytologia jest badaniem z reguły szybkim oraz praktycznie bezbolesnym – wymaz z wnętrza narządów rodnych lekarz ginekolog pobiera za pomocą małych wacików. Pacjenta może odczuwać wtedy mały dyskomfort.
- Cytologię można wykonać podczas każdej rutynowej wizyty, przed badaniem ginekologicznym czy USG dopochwowym.
- Warto jednak pamiętać, że przed pobraniem cytologii nie wolno przez 24h współżyć oraz stosować leków dopochwowych (również antykoncepcji, na przykład globulek plemnikobójczych).
- Wymazu z szyjki macicy nie pobiera się w przypadku infekcji intymnych, ponieważ zmiany zapalne czy upławy mogą negatywnie wpłynąć na pobrany materiał oraz tym samym zafałszować wynik.
- Cytologii nie robi się również podczas okresu – najlepszym momentem na umówienie wizyty jest okres kilka dni po miesiączce, jak również kilka dni przed następnym plamieniem.
Z reguły na wynik cytologii oczekuje się około 3 tygodni – jeśli nie istnieją żadne wskazania bardzo często lekarze przekazują informacje na temat wyników dopiero na kolejnej wizycie. W przypadku nieprawidłowości lekarz kieruje daną pacjentkę na pogłębioną diagnostykę.
Warto pamiętać, że wczesne wykrycie jakichkolwiek zmian znacznie przyśpiesza proces diagnozy i tym samym rozpoczęcia również leczenia. Szybka reakcja, która jest możliwa właśnie dzięki regularnym badaniom profilaktycznym to klucz do tego, aby w pełni wyzdrowieć i nie mieć żadnych problemów ze swoim zdrowiem intymnym. Dlatego warto poddawać się regularnie badaniom cytologicznym.
Na podstawie: