Czym jest artroskopia kolana i czy należy się jej obawiać?

Jest to procedura operacyjna, która wykonywana jest przez ortopedę. Wykonuje się ją, aby uzyskać widok wnętrza stawu. Chociaż do niedawna służyła ona jedynie celom diagnostycznym, obecnie zakres jej zastosowań znacznie się poszerzył. Obecnie ortopeda może wykonać ten zabieg, aby nie tylko zdiagnozować lub potwierdzić wcześniejszą diagnozę, ale także, postępując zgodnie z planem leczenia, dokonać napraw uszkodzeń stawowych.

Jak zostaje przeprowadzony zabieg?

Artroskopia kolana przebiega na sali operacyjnej, a pacjent jest poddany znieczuleniu lub przebywa pod narkozą. Chirurg dokonuje dwóch nacięć (o długości około półcentymetrowej), przez które wprowadza do wnętrza stawu narzędzia. Jest to przede wszystkim kamera, która przekazuje obraz na ekran monitora. Dzięki temu ortopeda może dokładnie obejrzeć wszystkie elementy stawu, takie jak łąkotki, chrząstki, więzadła oraz błonę maziową. Metoda ta daje oczywiście o wiele lepsze wyniki niż klasyczny obraz RTG, który nie dociera do struktur głębokich.

Po wykonaniu zabiegu zostają założone szwy, które można zdjąć już po tygodniu od zabiegu.

Jakie są najpopularniejsze rozpoznania w stawie kolanowym?

– uszkodzenie łąkotki stawowej,

– uszkodzenie chrząstki stawowej,

– uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego lub tylnego,

– chondromalacja (rozmiękanie chrząstki stawowej),

– zespół fałdu maziowego przyśrodkowego,

– zapalenie błony maziowej,

– obecność ciał wolnych kostnych lub chrzęstnych,

– jałowa martwica kostno-chrzęstna.

Tak, więc jeśli wstępna diagnoza wykryje jedną z powyższych dolegliwości, możemy spodziewać się, że lekarz zaleci przeprowadzenie artroskopii.

Jakie są zalety zabiegu?

To, co wyróżnia zabieg na tle innych jest fakt, że artroskopia kolana należy do najmniej inwazyjnych. Jest to duży plus zarówno dla ludzi młodych, gdyż oszczędza im długiej rehabilitacji, jak i dla osób starszych, u których zazwyczaj wzrasta ryzyko komplikacji przy skomplikowanych zabiegach. Ryzyko powikłań jest niewielkie, a powrót do pełnej sprawności następuje bardzo szybko. Czas pełnej rehabilitacji waha się od jednego do kilku tygodni. Jeśli zabieg nie należał do skomplikowanych, zazwyczaj wracamy do pełnego zdrowia już po kilku dniach. Pielęgnacja rany także nie należy do skomplikowanych, bandaż można zdjąć już następnego dnia, w zupełności wystarczą nam jałowe opatrunki, którymi chronimy ranę. Ponieważ nacięcie jest niewielkie, nie zostaną brzydkie blizny, co może być ważne dla wielu osób.

Niezależnie od stopnia skomplikowania zabiegu nie możemy zapomnieć, że kompleksowa rehabilitacja, postępowanie zgodnie z zaleceniami ortopedy są kluczowe dla pełnego powrotu do zdrowia.

Jakie są możliwe powikłania?

Jak przy każdej ingerencji w ludzki organizm, może dojść do komplikacji. Są to między innymi infekcje, zakrzepica żył głębokich, uszkodzenie nerwów i naczyń oraz wewnątrzstawowe złamania narzędzi. Należy jednak zaznaczyć, że jakiekolwiek komplikacje występują rzadziej niż u 0,5% pacjentów.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub w ramach poszerzenia swojej wiedzy na temat urazów kolana, warto odwiedzić portal chirurgia-kolana.pl. Jest to strona stworzona przez profesjonalistów, których połączyła pasja i chęć propagowania wiedzy dotyczącej diagnostyki, leczenia i rehabilitacji wszelkich dolegliwości związanych ze stawem kolanowym. Zebrane tam informacje stanowią doskonałą skarbnicę wiedzy dotyczącą chorób kolana i metod operacyjnych.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *