Czerwone ciałka krwi są niezbędne do przenoszenia tlenu z płuc do każdej części ciała. Wartości poza normalnym poziomem RDW czyli wskaźnika rozpiętości rozkładu wielkości krwinek czerwonych wskazują na potencjalny problem z funkcjonowaniem organizmu, który z kolei może wpływać negatywnie na dystrybucję tlenu. Niektóre choroby układu krwionośnego nie wykazują jednak zmienionego RDW, można je jednak rozpoznać dzięki innym parametrom.
Zdrowe czerwone krwinki zachowują standardową średnicę od 6 do 8 mikrometrów (μm). Jeśli komórki są większe, twoje wartości testu krwi RDW będą miały wyższe wartości. Oznacza to, że możesz mieć niedobór składników odżywczych, niedokrwistość lub inną dolegliwość związaną z układem krwionośnym.
W jakim celu przeprowadzany jest test RDW?
Test RDW służy do diagnozowania rodzajów niedokrwistości i innych schorzeń, takich jak:
- talasemia czyli dziedziczne zaburzenie, które może powodować ciężką anemię
- cukrzyca
- choroby serca
- choroby wątroby
- nowotwory
Test ten jest zwykle wykonywany jako część pełnej morfologii. Określa ona rodzaje i liczbę komórek oraz różne inne parametry krwi, takie jak wartość trombocytów, erytrocytów i leukocytów. Testy te pomagają określić ogólny stan zdrowia, a w niektórych przypadkach zdiagnozować infekcję lub inne choroby.
Sprawdzenie poziomu RDW może być również zalecone przez lekarza w przypadku:
- objawów niedokrwistości, takich jak zawroty głowy, blada skóra i drętwienie kończyn
- niedobór żelaza lub witamin
- predyspozycji genetycznych (np. anemia sierpowata)
- znacznej utraty krwi po operacji lub urazie
- zdiagnozowania choroby, która atakuje czerwone krwinki
- przewlekłej choroby, takiej jak HIV lub AIDS
Jak przygotować się do testu?
Przed badaniem RDW nie należy spożywać posiłków przez przynajmniej osiem godzin.
Sam test trwa zwykle mniej niż pięć minut. Lekarz pobiera próbkę krwi z żyły łokciowej do specjalnej próbówki, która jest następnie wysłana do laboratorium w celu przeanalizowania.
W jaki sposób interpretuje się wyniki RDW?
Normalny zakres szerokości dystrybucji czerwonych krwinek wynosi od 11,9% do 15,5% u dorosłych kobiet i od 11,8% do 15,6% u dorosłych mężczyzn. Jeśli uzyskasz wynik poza tym zakresem, możesz mieć niedobór składników odżywczych, infekcję lub inne schorzenie.
Aby uzyskać prawidłową diagnozę, lekarz musi przyjrzeć się innym wartościom z morfologii, takim jak na przykład badanie średniej objętości krążącej MCV w celu połączenia wyników i postawienia prawidłowej diagnozy. Wyniki RDW mogą również pomóc w określeniu typu niedokrwistości, jaką możesz mieć.
Co oznaczają podwyższone wartości RDV?
Jeśli twój poziom RDW jest zbyt wysoki, może to wskazywać na niedobór składników odżywczych, taki jak niedobór żelaza, kwasu foliowego lub witaminy B12.
Wyniki te mogą również wskazywać na niedokrwistość makrocytową, w wyniku której organizm nie wytwarza wystarczającej liczby czerwonych krwinek, a komórki które produkuje są większe niż normalnie. Może to być spowodowane właśnie niedoborem kwasu foliowego lub witaminy B12.
Inną opcję stanowi niedokrwistość mikrocytarna, która charakteryzuje się niedoborem prawidłowych czerwonych krwinek, a te krążące w organizmie są mniejsze niż normalnie. Zaburzenie to jest często związane z niedoborem żelaza.
Jeśli RDW jest na normalnym poziomie, ale średnia objętość MCV jest zaniżona, możesz mieć niedokrwistość wynikającą z przewlekłej choroby nerek. Jeśli przy prawidłowym RDW masz z kolei podwyższone MCV, może to wskazywać na niedokrwistość aplastyczną, oznaczającą brak wystarczającej produkcji krwinek przez szpik kostny.