Czym jest dyskopatia u psa?

Dyskopatia u psa to choroba, która jest związana ze schorzeniem krążka międzykręgowego. Jest to niekiedy pierwszy etap na drodze do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Dotyka często naszych pupili. Obawiasz się, że twój pies ma objawy dyskopatii? Weterynarz wydał diagnozę, ale nie wiesz z czym to się wiąże? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. 

Dyskopatia – poważna choroba czy zwyrodnienie?

Dyskopatią możemy też nazwać potocznie przepuklinę jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Brzmi to skomplikowanie ale wystarczy zrozumieć przede wszystkim czym jest jądro miażdżyste – jest to położona najbardziej na środku część kręgu. Jest wypukła i powoduje ucisk na kręgosłupie. W efekcie pies odczuwa silny ból lub dyskomfort. Nazwa dyskopatia wzięła się z potocznej nazwy krążków (dyski). 

Jakie są objawy?

W zależności od stadium choroby, objawy dyskopatii mogą być zróżnicowane i zależne od miejsca, w którym doszło do uszkodzenia. Jeśli doszło do uszkodzenia w odcinku szyjnym, u psa możesz zauważyć objawy takie jak chodzenie z opuszczoną głową, brak apetytu, senność czy sztywność karku. 

Do uszkodzenia może dojść także w odcinku piersiowo-lędźwiowym, przez co również Twój pupil może być osowiały, ale też będzie odczuwał ból podczas dotykania odcinka. Jeśli słyszysz, że skomla przy dotyku, chodzi z podkulonym ogonem i niechętnie się rusza, może być to objaw dyskopatii u psa

W bardziej zaawansowanym stadium, u pupila można zauważyć również niedowład lub paraliż kończyn miednicznych. Objawy mogą być niesymetryczne i być bardziej odczuwalne przez psa w jednej z kończyn. 

Diagnozowanie

Dyskopatię można potwierdzić lub wykluczyć za pomocą badania neurologicznego oraz za pomocą badań dodatkowych. Za pomocą zdjęć RTG nie można potwierdzić dyskopatii, gdyż niezmineralizowane dyski są ciężko widoczne. Można wykonać badanie RTG z kontrastem, lecz biorąc pod uwagę ryzyko powikłań oraz niejednoznaczne wyniki najlepiej wykonać badanie tomografem komputerowym lub/ i rezonansem magnetycznym. Jeśli zauważyłeś u swojego pupila objawy dyskopatii u psa, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Szybkie rozpoznanie choroby i odpowiednie leczenie powoduje, że pacjent ma bardzo dużą szansę na wyzdrowienie. Nieleczona dyskopatia jest bardzo niebezpieczna dla zdrowia i dalszego funkcjonowania pupila.

Leczenie choroby – przebieg

Po diagnozie, podstawą postępowania zachowawczego jest bezwzględne ograniczenie ruchu zwierzęcia na okres do miesiąca. Dodatkowo lekarz zaleca specjalne leki niesterydowe. Nie wolno podawać psom leków dla ludzi – zwierzę może dostać krwotocznego zapalenia przewodu pokarmowego. Jako wspomaganie terapii, można podawać witaminę E i C, które spowalniają procesy degeneracyjne w obrębie rdzenia kręgowego. 

Niekiedy u psów przeprowadza się operację, zwłaszcza jeśli mają znaczne deficyty neurologiczne. Najczęściej polega ona na usunięciu fragmentu jądra miażdżystego, który uciska rdzeń kręgowy. 

Opiekę nad Twoim pupilem podczas leczenia, powinieneś powierzyć profesjonalistom. W Klinice Kurosz specjaliści przeprowadzą odpowiednie badania i w razie potrzeby, wykonają bezpieczną operację. 

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *