Dobór kółek do rolek

Kółka do rolek powinny być wybierane zależnie od doświadczenia, preferowanego stylu jazdy oraz własnych preferencji. Jak dobrać te właściwe?

Obecnie kółka produkowane są z poliuretanu. Zwany jest on także syntetycznym kauczukiem.

Oznaczenia

Na każdych kółkach do rolek możemy spotkać symbole w postaci cyfr i litery A oraz rozmiar kółek w milimetrach. Wygląda to na przykład tak: 74/80A

Pierwsza cyfra to średnica kółek w milimetrach. Druga natomiast to ich twardość. Litera A jest symbolem w skali Shore`a, który odnosi się do twardości produktów z poliuretanu.

Zawsze warto zwracać uwagę na te symbole, gdyż to od nich zależy do czego dane kółka są przeznaczone i jaki będzie komfort jazdy.

Twardość

Im wyższa twardość, tym kółka są mniej przyczepne, ale bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i ścieranie. Dodatkowo komfort jazdy jest mniejszy. Miękkie kółka są dużo bardziej przyczepne, ale zdecydowanie szybciej się niszczą. Najpopularniejsze, przeznaczone do mało wymagającej jazdy rekreacyjnej kółka mają twardość w granicach 78A-82A.

Twarde kółka oznaczone są symbolami od 84A do 100A. Są szybkie, ale mało przyczepne i komfortowe. Pochłaniają dużo mniej drgań od kółek miękkich, za to są bardziej wytrzymałe.

Miękkie kółka oznaczono symbolami od 74A do 82A. Są wolne, ale bardzo komfortowe i przyczepne. Dużą wada jest to, że szybko się niszczą.

Średnica

Kółka małe mają średnice od 47 do 70mm. Są bardzo zwrotne, dzięki czemu łatwiej nimi manewrować, ale jeździ się na nich powoli

Duże kółka występują w rozmiarach od 84 do 110mm. Są bardzo szybkie, przeznaczone raczej dla osób, które są już bardziej doświadczone. Kołka powyżej 100mm są polecane głównie do jazdy długodystansowej.

Kółka średnie o rozmiarach 70-84mm są kółkami przejściowymi pomiędzy małymi, a dużymi. Przeznaczone są do jazdy rekreacyjnej. Najczęściej stosowane kółka mają wielkość od 72 do 80mm.

Profil kółek

Kółka posiadają jeszcze jedną cechę – profil. Patrząc na kółko od przodu można zauważyć, że jest albo płaskie, albo z obu stron ścięte. Płaskie kółka są najlepsze do agresywnej jazdy. Mają bardzo dobrą przyczepność do podłoża, niestety są nieco wolniejsze od kółek ściętych. Te są dużo mniej stabilne, ale dużo szybsze. Przeznaczone są do jazdy szybkościowej. Istnieje jeszcze trzeci profil – okrągły, jednak sprawdza się on głównie w jeździe hokejowej oraz freestyle`u.

Ilość kółek

W rolkach zazwyczaj spotyka się cztery kółka, choć zdarza się, ze występuje ich pięć, bądź trzy. Ma to związek głównie z rozmiarem rolki i nie ma bezpośredniego przełożenia na jakość, stabilność i bezpieczeństwo jazdy. Trzy kółka posiadają zazwyczaj rolki dla dzieci.

Jakie rolki kupić? Różne rodzaje rolek

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *