Jaką farbę do włosów wybrać?

Obecnie wiele osób decyduje się na samodzielne farbowanie włosów. W tym celu konieczny jest zakup odpowiedniego preparatu. Jakie farby do włosów są do tego celu najlepsze i na co zwracać uwagę podczas ich wybierania?

Naturalne i chemiczne

Typowe farby do włosów mają za zadanie trwale zabarwić włosy na określony kolor. To odróżnia je między innymi od szamponów kolorystycznych. Obecnie na rynku można znaleźć różne preparaty do farbowanie włosów. Niektóre z nich wykorzystują naturalne właściwości barwiące różnych roślin. Inne zawierają w tym celu składniki typowo chemiczne. Farby do włosów mogą służyć do:

  • przyciemniania
  • ożywienia naturalnego koloru
  • rozjaśniania

W pierwszym przypadku sprawdzą się zarówno farby naturalne, zawierające takie składniki, jak chna i basma. W sytuacji, gdy konieczne jest znaczne rozjaśnienie włosów, konieczne jest zastosowanie farby z nieco bardziej „chemicznym” składem. Należy jednak przy tym pamiętać, że samodzielne rozjaśnianie włosów, zwłaszcza gdy chce się uzyskać kolor bardzo odbiegający od naturalnego, może skończyć się przesuszeniem pasm i skóry głowy. Dlatego lepiej jest w tym celu udać się do fryzjera, który może zalecić wieloetapowe rozjaśnianie, które jest zazwyczaj o wiele łagodniejsze dla pasm.

Jak farbować włosy i ich nie zniszczyć?

Wybierając konkretną farbę do włosów warto zwrócić uwagę, czy nie zawiera ona drażniących, chemicznych składników, takich jak na przykład amoniak. Bez względu na to, czy farba jest naturalna, czy też nie, konieczne jest wykonanie wcześniej próby uczuleniowej. W zestawie do farbowania wraz z farbą powinien znajdować się także balsam do włosów, który je odżywi i pokryje pasma ochronną warstwą. W przypadku farb ziołowych ryzyko zniszczenia włosów jest niższe, jednak w przypadku tego typu preparatów nie jest możliwe znaczne rozjaśnienie koloru. Farby, które rzeczywiście nie zawierają chemicznych składników mają zazwyczaj formę proszku. Uzyskanie odpowiedniej konsystencji może być znacznie trudniejsze, niż w przypadku standardowych farb. Dlatego zamiast nich można użyć produktów, które są wygodniejsze, a jednocześnie zawierają sporo barwników roślinnych. Choć nie są one stuprocentowo naturalne, to jednak łatwiej jest dzięki nim uzyskać oczekiwany kolor. Równie łatwe w użyciu są zwykłe farby, które jednak częściej mogą powodować podrażnienia. Przed farbowaniem włosów należy dokładnie przeczytać instrukcję, ponieważ niektóre preparaty wymagają nałożenia na suche włosy, inne zaś na świeżo umyte. Nie stosowanie się do takiej instrukcji może skutkować złym zafarbowaniem lub mniejszą trwałością koloru.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *