Glukometry – urządzenia do kontroli cukru

Glukometry to bardzo ważne urządzenia służące do pomiaru cukru we krwi. Posiadają je osoby z cukrzycą, powinny zaopatrzyć się w nie również kobiety w ciąży. Jest to przydatne z tego względu, iż podczas ciąży u wielu kobiet występuje tak zwana cukrzyca ciążowa. Kiedy zaopatrzyć się w glukometr oraz jak należy badać poziom cukru?

Glukometry – kiedy kupić?

Co pewien czas powinno się wykonywać podstawowe badania krwi, do których należy morfologia oraz badanie poziomu cukru we krwi na czczo. Glukometry proponuje się osobom, których wyniki badań dokonywanych na czczo wskazały poziom cukru równy, lub większy niż 100 mg/dL. Przy czym cukier na poziomie 126mg/dL jest już klasyfikowany jako cukrzyca. W sytuacji wystąpienia wysokiego cukru we krwi zaleca się powtórzenie badania oraz wykonanie tak zwanej krzywej cukrowej, która wykazuje w jaki sposób organizm radzi sobie z glukozą. Glukometry to urządzenia, które powinny znajdować się u każdej osoby chorej na cukrzyce. Ponadto warto, aby glukometr zakupiły osoby otyłe, odczuwające ciągłe zmęczenie, czy też zbyt szczupłe. Objawami cukrzycy są również: senność, częste oddawanie moczu, ciągłe pragnienie mimo wypijania odpowiedniej ilości wody.

Jak używać glukometru?

Używanie glukometru jest dość łatwe. Do tego urządzenia warto zakupić również zapas pasków oraz jednorazowe igły. Przed każdym badaniem należy dokładnie umyć i wysuszyć dłonie. Zanieczyszczenia mogą wpłynąć na wynik badania fałszując go. Ponadto oczyszczenie skóry minimalizuje ryzyko dostania się do organizmu brudu i bakterii. Po umyciu rąk należy włożyć do glukometru pasek, z którego urządzenie czyta poziom cukru we krwi. Są różne rodzaje glukometrów, jednak wszystkie glukometry posiadają w zestawie tak zwany nakłuwacz, który służy do nakłucia palca i wydobyciu krwi. Niektóre nakłuwacze wymagają każdorazowej wymiany igły. Inne glukometry wyposażone są w nakłuwacze, w których igłę wymienia się po kilku użyciach. Podczas mycia rąk warto kilka razy ucisnąć palec, potrzeć go, dzięki temu poprawi się w nim krążenie krwi. A co za tym idzie – wydobycie kropli krwi będzie łatwiejsze. U niektórych osób jest to trudne do zrobienia. Są także tacy ludzie, których skóra na palcach jest wyjątkowo gruba. Całe szczęście, większość nakłuwaczy posiada regulację, za której pomocą można dostosować głębokość wkłucia do grubości skóry. Po nakłuciu palca należy niezwłocznie przenieść kroplę krwi na pasek. Należy unikać dotykania innych urządzeń i brudzenia palca. Glukometry zazwyczaj podają wynik ze skalą błędu  10%. Po wykonaniu badania również powinno się dokładnie umyć dłonie.

Glukometry – kiedy wykonywać badania?

Badanie wykonuje się na czczo, po przynajmniej 7-8 godzinach niejedzenia. Warto wykonywać również badania po 2 oraz 4 godzinach po posiłku. Samobadanie przez 2 tygodnie powinno się odnotowywać, można również dopisywać po jakich posiłkach wykonywało się badania. Zbyt wysokie, lub zbyt niskie wyniki badań powinny zaniepokoić. Należy udać się do lekarza rodzinnego po skierowanie do diabetologa, który będzie prowadził odpowiednie leczenie. Czasem, gdy poziom cukru jest wysoki, lekarze przepisują glukometry na receptę. Wtedy takie urządzenie jest o wiele tańsze, a czasem nawet darmowe.

Badania poziomu cukru we krwi mogą wykazać:

  • cukrzycę typu I
  • cukrzycę typu II
  • insulinooporność

Wszystkie te choroby muszą być leczone, dlatego też przy wynikach poza normami należy skonsultować się z lekarzem.

Top 10 najlepsze glukometry – ranking

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *