Hipertermia ogólnoustrojowa – zastosowanie i działanie

Hipertermia ogólnoustrojowa to metoda leczenia opierająca się na podwyższeniu temperatury ciała pacjenta. Na całym świecie znane są słowa greckiego lekarza i filozofa Parmenidesa brzmiące ,,Mógłbym uleczyć każdą chorobę, gdybym tylko mógł wywołać gorączkę”.

Hipertermia ogólnoustrojowa polecana jest dla osób mających dolegliwości typu:

 • choroby reumatologiczne
 • choroby autoimmunologiczne
 • choroby zwyrodnieniowe stawów
 • regularne nerwobóle
 • reumatyzm tkanek miękkich
 • choroby układu oddechowego (astma oskrzelowa)
 • stany zapalne (neurodermit, łuszczyca, zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna, zapalenie gruczołu krokowego, zapalenie ucha środkowego)
 • przewlekłe infekcje
 • depresja sezonowa
 • regeneracja oraz rehabilitacja po kontuzjach (medycyna sportowa)
 • zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (choroba Bechterewa)
 • nadmierne napięci mięśni położonych w obszarze lędźwiowym (dodatek do masaży)

Jak działa hipertermia ogólnoustrojowa?

Hipertermia ogólnoustrojowa polega na podwyższeniu temperatury ciała pacjenta do określonej temperatury (najwyższą jest 42,5°C). W wybranej temperaturze utrzymuje się ciało pacjenta przez pewien czas i w określonych interwałach czasowych.

Hipertermia jest rozumiana, jako stan podwyższonej temperatury ciała, który sygnalizuje niepokojące objawy (wywołany jest sztucznie).  Podwyższenie temperatury ciała pacjenta do około 37,5°C – 38,5°C nazywane jest hipertermią łagodną, do około 38,5°C – 40,5°C hipertermią umiarkowaną, zaś do 40,5°C – 42,0°C hipertermią wysoką.

Podwyższona temperatura, czyli stan gorączkowy w naturalny sposób pobudza układ odpornościowy do walki. Organizm ludzki zaczyna zwalczać komórki nowotworowe, stany zapalne i infekcje. Oprócz tego po krótkotrwałym osłabieniu wywołanym przez gorączkę dochodzi do wzmocnienia organizmu i złagodzeniu bólu. Hipertermia ogólnoustrojowa jest bezpieczna, bezbolesna i skuteczna.

Zabieg i mechanizm działania

Mechanizm hipertermii polega na zakwaszeniu środowiska guza poprzez niedobór tlenu w wyniku przegrzania jego tkanki. Podgrzanie prowadzi do uśmiercenia komórek nowotworowych, dodatkowo hipertermia redukuje dawkę chemioterapii. Przyczynia się do uwrażliwienia komórek rakowych na działanie leków i dochodzi do powstania zatorów oraz zakrzepów w guzie (niedokrwienie i materia guza).

Hipertermia ogólnoustrojowa, a choroby nowotworowe

Hipertermia ogólnoustrojowa jest zalecaną terapią onkologiczną w nowotworach rozsianych i z przerzutami. Polega ona na kontrolowanym podwyższeniu temperatury ciała poprzez zastosowanie promieniowania podczerwonego A w paśmie 760 – 1400 nm wraz z zastosowaniem emiterów i wykorzystaniem filtrów wodnych. Pomagają one między innymi zatrzymać pochłaniane promieniowanie w pasmach skóry. Promieniowanie ulega filtracji i w niewielkim stopniu oddziałuje na powierzchnię skóry, dzięki temu ciepło jest rozprowadzane jest po całym ciele.

Hipertermia wspomaga działanie chemioterapii i radioterapii, liczne badania pokazują znaczący wzrost skuteczności leczenia przy włączeniu hipertermii. Wzrost skuteczności odnotowana w przypadku raka piersi, raku pęcherza moczowego, raka skóry, nowotworach tkanek miękkich, miednicy mniejszej, prostaty, odbytnicy i ściany klatki piersiowej.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *