Jak określić wiek metaboliczny?

Nie tylko nasza data urodzin określa wiek organizmu, ale także inne czynniki takie jak rodzaj odżywiania, styl życia oraz geny. Czynniki te mogą w sposób naturalny odmłodzić nasz organizm. Wiek metaboliczny jest silnie związany z przemianą materii. A tempo metabolizmu uzależnione jest od składu naszego ciała. Mięśnie szczególnie wymagają dużej ilości energii. Tempo przemiany jest więc o wiele szybsze w przypadku umięśnionego ciała. Trzy razy mniej energii natomiast wymaga tkanka tłuszczowa. W przypadku ciała ze sporą ilością tkanki tłuszczowej metabolizm organizmu będzie niższy. Osoby borykające się z nadwagę, wyglądają na więcej lat, niż mają. Wiek metaboliczny określa faktyczny stan organizmu, obliczenie go jest bardzo łatwe.

Analiza wieku metabolicznego

Analizator składu ciała jest w stanie dokładnie określić nasz wiek metaboliczny. Urządzenie bierze pod uwagę:

  • masę mięśni
  • masę wody
  • masę tkanki tłuszczowej
  • podstawową przemianę materii

Na podstawie proporcji pomiędzy tymi danymi, można sprecyzować wiek metaboliczny organizmu. Może on być taki sam albo mniejszy od wieku biologicznego, wówczas wiemy, iż nasz organizm jest sprawny i mamy dobrą kondycję. Jednak w przypadku gdy jest on wyższy od naszego rzeczywistego wieku, jest to sygnał dla nas, że powinniśmy zmienić styl życia, dietę i zacząć więcej się ruszać.

Komu polecana jest analiza składu ciała?

Analizę składu ciała poleca się osobom, które dbają o swój organizm, chcą utrzymać go w dobrym stanie i dowiedzieć się jak naprawdę wygląda pełny obraz ich wewnętrznego zdrowia. Wykonanie analizy składu ciała zaleca się osobom będącym na diecie i chcącym zrzucić parę zbędnych kilo. Dzięki niej osoby te przekonają się, czy wprowadzona dieta jest dla nich właściwa i czy cały proces odchudzania przebiega prawidłowo. Analiza ukaże czy nie następuje czasami zbyt szybka utrata tkanki mięśniowej i wody w naszym organizmie. Badanie powinny wykonywać osoby dbające o piękną sylwetkę i chcące na bieżąco sprawdzać rozwój swojego ciała. Analizator składu ciała InBody 770 czy InBody 120 udostępni wgląd w istotne wskaźniki zdrowotne, dzięki którym możemy na bieżąco monitorować wprowadzane zmiany w stylu życia.

Jak określić wiek metaboliczny?

Przede wszystkim do precyzyjnego określenia wieku metabolicznego, konieczne jest przeprowadzenie profesjonalnej analizy składu ciała. Warto do tego celu umówić się na wizytę do dietetyka. Takie badanie pozwoli nam, ustalić ile lat ma biologicznie nasze ciało. Pomiar ten jednak nie uwzględnia wyników badań laboratoryjnych, które także świadczą o naszym zdrowiu. Wiek metaboliczny jest cenną wskazówką, mówiącą nam, czy nasz styl życia jest odpowiedni, czy może powinniśmy wprowadzić jakieś zmiany. Warto zmienić swoje życie, zwłaszcza jeśli wiek metaboliczny, okaże się wyższy niż metrykalny. W internecie znajdziemy także wskazówki jak określić wiek metaboliczny w domu, jednakże jeśli chcemy precyzyjnie go ustalić, warto skorzystać z profesjonalnego urządzenia.

Co zyskamy, ustalając wiek metaboliczny?

Zyskamy przede wszystkim ważną informację o aktualnym stanie naszego organizmu. Uzyskany wynik zmotywuje nas do podejmowania kolejnych decyzji, aby w razie konieczności poprawić stan funkcjonowania naszej organizmu i zmiany spożywanych produktów. Warto kontrolować wiek metaboliczny i wiedzieć, z czego składa się nasze ciało.

W jaki sposób obniżymy wiek biologiczny?

Pamiętajmy przede wszystkim o:

  • racjonalnej diecie redukcyjnej

Dieta ta umożliwia utracenie tkanki tłuszczowej od 0,5 o 1 kg na tydzień. Nie powinno się korzystać z bardzo restrykcyjnych sposobów odchudzania, gdyż prowadzą one do spalania mięśni.

  • zwiększeniu aktywności fizycznej

Trening powinien być dostosowany do naszej kondycji fizycznej. Intensywność ćwiczeń należy stopniowo zwiększać. Regularne ćwiczenia pozwalają na zbudowanie masy mięśniowej. Wystarczą w zupełności ćwiczenia w domu, nie musisz od razu kupować karnetu na siłownię.

  • pamiętaj o właściwym nawodnieniu

Mięśnie składają się w większości z wody. Bez niej nie uda nam się zbudować masę mięśniową. Wystarczą 2 litry płynów dziennie.

Komu nie jest polecana analiza?

Wieku metabolicznego nie można właściwie określić w przypadku:
  • kobiet w ciąży i karmiących piersią
  • osób z problemami z tarczycą
  • osób mających problemy z gospodarką hormonalną

Aby, móc przeprowadzić taką analizę należy być w pełni zdrowym. Nawet niewielka infekcja może wpłynąć na wynik badania.

Poznanie wieku metabolicznego jest ważnym momentem, w którym uświadomimy sobie czy czasami nie wyrządziliśmy szkód naszemu organizmowi. Warto dbać o nasze ciało, aby mimo upływu czasu czuć się w nim dobrze i wyglądać młodo.

 

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *