Jęczmień na oku – przyczyny i leczenie

Jęczmień pojawiający się na oku, to bardzo nieprzyjemny ropień, z którym należy sobie umiejętnie poradzić, jednak nie zawsze jest to łatwe zadanie. Przede wszystkim wygląda to źle, ale jest też bardzo bolesne, dlatego należy udać się jak najszybciej do specjalisty, który będzie sobie potrafił z tym poradzić. Do najczęstszych przyczyn powstawania takich jęczmieni należy zaliczyć:

  1. nieodpowiednie kosmetyki do oczu,
  2. pocieranie oczu brudnymi dłońmi, na których zalegają bakterie,
  3. nieprawidłowe zmywanie makijażu.

Są to tylko najbardziej znane przyczyny, jednak może być ich dużo więcej, należy też wspomnieć o osobach, które często przebywają w pomieszczeniach, w których są substancje chemiczne. Takie opary chemiczne również są szkodliwe do oczu, tak jak dym papierosowy. Wtedy właśnie mogą powstawać jęczmienie na oczach i nie będzie to zbyt przyjemne doświadczenie dla pacjentów.

Jakie objawy występują, gdy ma się jęczmień na oku?

Jęczmień na oku charakteryzuje się kilkoma ważnymi cechami, przede wszystkim na oku pojawia się wtedy bardzo duży obrzęk. Człowiek ma nieco zmniejszone pole widzenia, nie czuje się komfortowo w swojej skórze, oczy go bolą. Często też przy oku pojawia się wtedy zaczerwienienie, dlatego też są to objawy bardzo niepokojące, z którymi często nie można poradzić sobie we własnym domu, a więc warto udać się wtedy do doświadczonego specjalisty, który zajmie się leczeniem takiego schorzenia. Pojawia się także ropa, która może dostać się zarówno na zewnątrz oka, jak i do jego wnętrza, co jest bardzo szkodliwe dla pacjenta, dlatego też należy starać się tego unikać za wszelką cenę. Nie trzeba wspominać o tym, że pojawi się także łzawienie, ale też światłowstręt, dlatego też udanie się do specjalisty jest jedynym rozsądnym wyjściem z sytuacji.

Jakie leczenie zastosować?

Udanie się do okulisty to strzał w dziesiątkę, ponieważ taki specjalista dysponuje szeroką wiedzą na ten temat, którą na pewno podzieli się ze swoim pacjentem. Przede wszystkim jest on w stanie zapisać pacjentowi przydatne krople z antybiotykami, które bez problemów można stosować miejscowo i nie przysporzą one pacjentowi absolutnie żadnego bólu. Oprócz tego okuliści znają różnorodne maści, które można przepisać pacjentom na taką dolegliwość. Warto mieć na uwadze to, że samodzielne wyciskanie jęczmienia jest najgorszym z możliwych wyjść, ponieważ jęczmień pęka samoistnie i człowiek nie powinien przykładać do tego ręki, jeśli ropa znajdująca się w takim jęczmieniu ma nie zaszkodzić jego organizmowi.

Na podstawie informacji z artykułu:

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *