Ozonoterapia – jak wygląda leczenie i komu jest polecane?

Ozonoterapia to bardzo ciekawa metoda leczenia, która jest skuteczna w przypadku chorób przewlekłych. Oprócz tego jest integralną częścią programu leczenia nowotworów. Ozonoterapia jest wykonywana w postaci kilku powtarzalnych i bezpiecznych zabiegów, polega na inaktywacji bakterii, wirusów, grzybów i pierwotniaków, stymulacji metabolizmu tlenowego oraz aktywacji układu odpornościowego.

Ozon i jego historia

Ozonoterapia powstała, dzięki odkryciu w XIX wieku ozonu i jest stosowana od około 150 lat. W roku 1896 Nikola Tesla wprowadził na rynek pierwszy generator ozonu, po tym opatentowaniu jego zastosowanie w medycynie stale wzrastało. Odkryto, że ozon po za znaczącymi właściwościami bakteriobójczymi wykazuje działanie przeciwzapalne oraz hemodynamiczne. Obecnie ozon wykorzystywany jest w leczeniu około 114 różnych chorób.

Ozonoterapia – na czy polega i jak wygląda zabieg?

Ozonoterapia to zabieg autohemotransfuzji, którego podstawą jest pobranie krwi z żyły pacjenta. Krew pobierana jest do buteleczki wypełnionej konserwantem, który zapobiega jej krzepliwości. Buteleczka z krwią jest łączona z ozonem oraz tlenem przy wykorzystaniu specjalistycznego aparatu medycznego. Dawka ozonu jest indywidualnie dobierana do potrzeb pacjenta. Ostatnim krokiem jest ponowne wkłucie się w żyłę pacjenta i dostarczenie mu stworzonej ozonowo-tlenowej mieszaniny. Zabieg ozonoterapii musi być wykonywany przez cierpliwych lekarzy w bezpiecznych i sterylnych warunkach. Wszystkie elementy wykorzystywane przy zabiegu (buteleczki, strzykawki i inne przedmioty) są jednorazowego użytku.

Ozonoterapia jest polecana dla osób chorujących na różne przewlekłe choroby, dolegliwości i infekcje, najczęściej korzystają z niej osoby mające:

  • infekcje bakteryjne – ozon zaburza integralność ścian komórkowych obecnych bakterii
  • choroby grzybicze – zahamowanie wzrostu komórek grzybów
  • choroby wirusowe – ozon niszczy kapsydy wirusów i zaburzeniu ulega cykl rozwojowy wirusa
  • choroby zakaźne, układu krążenia, stany degeneracyjne stawów i dysków, dolegliwości bólowe

Ozon dostarczony do krwi pacjenta powoduje wzrostu poziomu glikolizy w erytrocytach, a także stężenia 2, 3-difosfoglicerynianu, który powoduje zwiększone uwalnianie tlenu do tkanek. W organizmie ludzkimi dochodzi do wzmocnienia działania procesu oksydacyjnej karboksylacji pirogronianu, redukcji stężenia NADH oraz wspomożenia oksydacji cytochromu C. Dodatkowo stymulacji ulegają produkowane enzymy takie jak: dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza oraz peroksydaza glutationowa. Oprócz tego ozon jest bardzo silnym antyoksydantem, który skutecznie niszczy stres oksydacyjny.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *