Piłki gimnastyczne – czy warto z nich korzystać?

Czy piłki gimnastyczne stanowią jedynie domenę ciężarnych oraz pań spodziewających się narodzin dziecka? Oczywiście, że nie! To chętnie wybierany i cieszący się powszechną popularnością przyrząd stosowany podczas zajęć rehabilitacyjnych oraz korekcyjnych. Zajmuje nieodzowną pozycję w klubach fitness i siłowniach – wspierając treningi ABT, TBC, aerobiku czy pilatesu, a także często spotyka je się w domach.

Jakich efektów można spodziewać się po treningach z piłką?

Ćwiczenia z piłką niosą za sobą wiele zalet. Po pierwsze, pozwalają kształtować równowagę, pobudzając do pracy wiele głębokich mięśni, których zaangażowanie jest możliwe tylko przy długim ich napinaniu. A to właśnie mięśnie głębokie są w dużej mierze odpowiedzialne za powstawanie dolegliwości bólowych kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym. Po drugie, trening z piłką gimnastyczną zwiększa siłę całego ciała, usprawniając tym samym koordynację organizmu. Efektem jest stopniowe zmniejszanie się tkanki tłuszczowej oraz lepsze funkcjonowanie stawów – bez nadmiernego ich obciążenia, jak to bywa przy wykonywaniu innych ćwiczeń. Nie bez powodu w klubach fitness można spotkać się ze specjalnymi zajęciami body ball, których podstawowym elementem są właśnie ćwiczenia z piłką. Co więcej, regularne treningi z piłką gimnastyczną pobudzają krążenie i pozwalają poprawić ogólną kondycję wszystkich organów wewnętrznych.

Jaki rozmiar?

Piłki gimnastyczne, aby przynosiły oczekiwane rezultaty oraz komfort treningu, powinny być idealnie dopasowane do wzrostu użytkownika. Jak zatem prawidłowo dobrać rozmiar? Generalnie, piłki o średnicy 55 cm przeznaczone są dla osób, których wzrost waha się w przedziale między 150 a 165 cm. Większe modele, o średnicy 65 cm, dedykowane są osobom między 165 a 175 cm wzrostu.

Piłki gimnastyczne – na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Wielkość nie jest jedynym wyznacznikiem, o którym należy pamiętać wybierając piłkę do ćwiczeń. Równie ważna jest jej jakość. Przemawia za tym grubość materiału, z jakiego została wykonana, bezpośrednio wpływając na jej trwałość i wytrzymałość.

Kolejnym czynnikiem jest maksymalny ciężar osoby ćwiczącej. Najlepiej wybierać te modele, które – według zapewnień producenta – będą w stanie unieść co najmniej 200 kg.

Gdzie kupić?

Piłki gimnastyczne nie stanowią niszowego asortymentu. Można je nabyć w niemal wszystkich sklepach sportowych i medycznych. I to zarówno online, jak i stacjonarnie.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *