Hormon wydzielany przez jajniki u kobiet w czasie ciąży nazywany jest progesteronem. Specjaliści muszą jednak czuwać nad tym, aby normy tego hormonu nie były w kobiecym organizmie ani zbyt wysokie, ani zbyt niskie. Rola progesteronu jest u kobiety bardzo istotna, ponieważ jest on odpowiedzialny głównie za przygotowanie błony śluzowej na przyjęcie komórki jajowej, która będzie już zapłodniona. Nieodpowiednie normy progesteronu w kobiecym organizmie mogą być przyczyną niepłodności, dlatego też z pewnością należy regularnie udawać się na badania, aby mieć pewność, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Badanie stężenia progesteronu jest bardzo przydatne również podczas zapobiegania utraty ciąży, jeśli jest ona zagrożona, więc nic dziwnego, że takie badania wykonywane są przez specjalistów naprawdę często.
Diagnostyka chorób
Najczęściej progesteron wykorzystywany jest przez fachowców, aby rozpoznać różnorakie choroby w kobiecym organizmie. Badanie progesteronu daje rzetelne wyniki, dlatego też specjalista może postawić wtedy prawidłową diagnozę bez obaw o to, że popełni jakiś rażący błąd. Często bada się stężenie progesteronu, gdy kobieta narzeka na:
- bóle brzucha,
- krwawienie w okolicach dróg rodnych,
- uciskanie w bliskiej odległości od narządów rodnych.
Wtedy warto zająć się tym na poważnie, aby zabezpieczyć kobietę przed różnego rodzaju dolegliwościami. Progesteron pełni też bardzo ważną funkcję, gdy bada się rozwój płodu w przypadku ciąży zagrożonej, więc widać wyraźnie, że są to jedne z najważniejszych badań w pracy ginekologa. Specjaliści dysponują jednak współcześnie takim sprzętem, że można bez problemów wykonać takie badania, kiedy tylko zajdzie taka konieczność i dadzą one z pewnością optymalne wyniki. Wtedy też lekarz może podjąć dalsze kroki lecznicze. Niedobór progesteronu jest bardzo dużym zagrożeniem dla ciąży kobiecej, ponieważ najczęściej dochodzi wtedy do poronień, dlatego tak ważne jest monitorowanie stężenia tego hormonu w organizmie.
Od czego zależy stężenie progesteronu w organizmie kobiety?
Stężenie progesteronu w organizmie kobiecym może być oczywiście bardzo zróżnicowane. Zależne jest to od wielu różnych czynników, takich jak np. wiek badanej kobiety. Największe stężenie występuje we wczesnym etapie ciąży, dlatego też jeśli jest to nadmierne stężenie, ginekolodzy za bardzo się tym nie przejmują, ponieważ jest to w większości przypadków normalne zjawisko, jednak kobietę trzeba wtedy regularnie monitorować, aby z ciążą nie stało się przypadkiem coś złego. Stężenie w końcowym etapie ciąży może dojść nawet do 200 ng/ml. Jeśli poziom progesteronu jest jednak zawyżony również trzeba na takie objawy jak najszybciej reagować, ponieważ może to oznaczać występowanie torbieli na jajnikach, czy też nawet raka jajników. Nie są to oczywiście częste przypadki, lecz w takich sytuacjach absolutnie niczego nie można wykluczyć, aby zadbać o zdrowie badanej kobiety.