Problemy natury psychicznej w naszym społeczeństwie wciąż stanowią temat tabu, jednak cieszy fakt, że coraz więcej osób szuka pomocy u specjalistów. Umówienie się na wizytę do psychoterapeuty to pierwszy krok do zmiany swojego życia na lepsze. Pozostaje jednak pytanie, jak przebiega leczenie, jak długo trwa i jakich efektów można się spodziewać. Jak wygląda psychoterapia w praktyce? Podpowiadamy.
-
Krok 1: Znalezienie odpowiedniego psychoterapeuty
W przeciwieństwie do innych metod leczenia, psychoterapia umożliwia pacjentowi znalezienie ścieżki, która będzie indywidualnie do niego dobrana, poprzez pełne szacunku i empatyczne wsparcie. Chodzi także o zrozumienie „historycznego” znaczenia symptomów i stanów cierpienia na tle danej historii życia. Dlatego ważne jest znalezienie dobrego specjalisty. Możemy poprosić o polecenia rodzinę, znajomych, poszukać na grupach na Facebooku lub po prostu wpisać w wyszukiwarkę Google frazę na przykład: dobry psychoterapeuta w Katowicach.
-
Krok 2: Pierwsze spotkanie
Duże znaczenie dla przebiegu leczenia ma relacja między pacjentem a psychoterapeutą. Pierwsza rozmowa służy zatem przede wszystkim poznaniu się. Nacisk kładziony jest również na motywy psychoterapii pacjenta: okazje (np. depresja, śmierć, rozwód, ataki paniki, problemy z uzależnieniami itp.), motywacje i oczekiwania. W trakcie wstępnego wywiadu należy również wyjaśnić metodę leczenia (terapia indywidualna, grupowa, par lub rodzin), częstotliwość sesji i ewentualnie czas trwania psychoterapii, wysokość opłaty i sposób płatności.
-
Krok 3: Rozpoczęcie psychoterapii
Psychoterapia jest dobrowolna: pacjent podejmuje decyzję i zawiera umowę z psychoterapeutą. Może on również cofnąć swoją decyzję, jeśli uważa, że się mylił. Lepiej, jednak jeśli zrobi to w porozumieniu z psychoterapeutą, aby móc wyjaśnić wszelkie nieporozumienia. Ponieważ psychoterapia polega na zaangażowaniu się, powinniśmy być leczeni tylko przez jednego specjalistę.
-
Krok 4: Przebieg psychoterapii
Psychoterapia będzie inna dla każdej osoby. Pacjent może doświadczać okresów sceptycyzmu i nawrotów. Dlatego powinniśmy omawiać każdy taki problem z psychoterapeutą. Regulacja częstotliwości spotkań może być bardzo indywidualna w zależności od metody i problemu. Często psychoterapia odbywa się raz w tygodniu, co może zmieniać się w jej trakcie. Chociaż jest to bardzo indywidualny proces, najważniejsze momenty w psychoterapii to znalezienie siebie, zerwanie i zrozumienie starych wzorców, praca nad problemami, nauka rozwiązywania konfliktów i praca nad nimi, a także odkrycie nowych możliwości działania.
-
Krok 5: Koniec psychoterapii
Psychoterapia kończy się, gdy jej cel został osiągnięty lub dalsze cele nie mogą zostać zrealizowane. Specjalistów, którzy zajmują się zagadnieniem psychoterapii różnego rodzaju znajdziemy na http://www.gabinetypsychoterapii.com.