Rezonans magnetyczny – czy należy się go obawiać?

Wbrew groźnie i nieprzyjaźnie brzmiącej nazwie, badanie rezonansem magnetycznym jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne. Jeśli lekarz dał nam skierowanie na rezonans magnetyczny, zamiast w obawie przed przed badaniem przesuwać w nieskończoność termin wizyty, powinniśmy jak najszybciej wybrać odpowiednią placówkę medyczną. Dowiedz się czym jest badanie rezonansem magnetycznym, jak przebiega i jak się do niego przygotować. Zapewniamy, rezonansu magnetycznego nie należy się bać!  

Czym jest rezonans magnetyczny? 

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego lub po prostu rezonans magnetyczny to nieinwazyjna metoda uzyskiwania obrazów wnętrza ludzkiego ciała. Dzięki takiemu badaniu możliwa jest nieinwazyjna i nieszkodliwa dla organizmu ocena stanu wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. 

Rezonans magnetyczny jest niezwykle precyzyjny. Pozwala wskazać zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkieletowym, a nawet w szpiku kostnym. Dzięki badaniu rezonansem magnetycznym można ocenić stan funkcjonowania naczyń krwionośnych i serca. Najczęściej takie badanie wykonuje się w diagnostyce profilaktycznej chorób ośrodkowego układu nerwowego oraz zmian nowotworowych.

Jakie badania wykonuje się w ramach rezonansu magnetycznego?

Metoda ta jest wszechstronna i pozwala na ocenę funkcjonowania wielu różnych obszarów ludzkiego ciała. W ramach rezonansu magnetycznego można wykonać między innymi: angiografię, cholangiografię, rezonans głowy, jamy brzusznej, kości i kończyn dolnej i górnej, różnych odcinków kręgosłupa (lędźwiowego, piersiowego, szyjnego), rezonans miednicy małej, badanie czynnościowe mózgu, rezonans oczodołów, piersi, przysadki, szyi, twarzoczaszki, zatok oraz whole body scan, czyli całościowy skan ciała.

Przygotowanie do badania

Aby prawidłowo przygotować się do rezonansu magnetycznego, wcale nie trzeba spędzać długich godzin na wykonywaniu skomplikowanych zabiegów. Najważniejsze jest prawidłowe rozplanowanie przyjmowania posiłków i płynów przed badaniem. Na 3 godziny przed badaniem nie należy nic jeść, a na godzinę przed nim nie należy nic pić. Jeżeli zażywamy leki na stałe, powinniśmy je przyjąć tak jak zawsze, o stałej porze. 

W dniu badania należy przyjść do placówki medycznej z kompletem niezbędnych dokumentów. Nie można zapomnieć o dowodzie osobistym, skierowaniu na badanie (jeśli będzie przeprowadzana na NFZ), wynikach poprzednich badań (jeśli takie posiadamy) oraz specjalną dokumentację medyczną w przypadku posiadania wszczepionych jakichkolwiek implantów. Jeśli wykonywane badanie będzie przeprowadzane przy użyciu kontrastu należy mieć przy sobie również aktualny, laboratoryjny wynik poziomu kreatyniny.

Jeśli chodzi o przebieg samego badania, to w zależności od obszaru ciała poddanemu badaniu, cała procedura zajmuje od 20 do 60 minut. Podczas badania nie ma konieczności rozebrania się, jednak  ubranie musi być pozbawione elementów metalowych, takich jak: (guziki, pasek, zegarek, spinki, czy biżuteria. 

Warto pamiętać, że na rezonans magnetyczny należy każdorazowo zapisać się z wyprzedzeniem. Terminy oczekiwania na badanie w większości placówek nie są długie. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak wykonywany jest rezonans magnetyczny, koniecznie odwiedź stronę sieci placówek Tomma: tomma.com.pl. Wykwalifikowana kadra lekarzy-specjalistów i techników radiologii chętnie udzieli niezbędnych informacji i rozwieje ewentualne wątpliwości. Dowiedz się co zrobić, aby badanie było dla Ciebie komfortowe i przebiegło sprawnie. Skontaktuj się z placówką w celu umówienia wizyty już dzisiaj! 

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *