Sprawdź jakie właściwości ma l-arginina!

Arginina, inaczej zwana także L-argininą znajduje się obecnie w składzie wielu preparatów używanych przed treningiem. Przyjrzyjmy się dokładniej jakie właściwości posiada ten aminokwas i jak wpływa na nasz organizm?

Czym jest arginina?

Arginina to jeden z najbardziej potrzebnych i niezastąpionych aminokwasów endogennych w organizmie. Wykorzystywana jest w ogromnej ilości procesów fizjologicznych naszego metabolizmu takich jak np. synteza hormonu wzrostu czy usuwanie zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii.

Produkcja tego związku w ludzkim organizmie jest dość duża, ale zmniejsza się z wiekiem organizmu. Głównym źródłem argininy jest mięso, nabiał oraz produkty spożywcze pochodzenia roślinnego.

Arginina określana jest jako substancja niezbędna do prawidłowego przyrostu masy mięśniowej.

Działanie argininy

Substancja ta w zróżnicowany sposób oddziałuje na ludzi, co przekłada się na jej szerokie zastosowanie. L-argininę stosuje się do wspomagania aktywności fizycznej właściwie w każdym sporcie, poczynając od kulturystyki, na sportach wytrzymałościowych kończąc, zarówno u amatorów jak i profesjonalnych sportowców.

Głównym działaniem argininy jest produkcja tlenku azotu (NO), dobrze znanego wszystkim ćwiczącym osobom. Ułatwia on transport składników odżywczych do tkanki mięśniowej. Dzieje się tak dzięki rozszerzeniu światła naczyń krwionośnych. Dzięki oddziaływaniu na mięśnie gładkie, tlenek azotu pomaga zapobiegać niektórym chorobom układu krążenia takim jak np. podwyższone ciśnienie lub zawał mięśnia sercowego.

L-arginina jest również odpowiedzialna za wytwarzanie innych ważnych związków np. agmatyny, która podnosi poziom cyklicznych nukleotydów w naszym ustroju. Ich rola polega na uczestnictwie w powstawaniu impulsu siłowego, który oddziałuje na włókna tkanki mięśniowej. Arginina potrzebna jest także przy wytwarzaniu poliamin, które są nieodłącznym elementem podczas syntezy cząsteczek białkowych w mięśniach.

Oprócz tych właściwości l-arginina przyczynia się również do:

  • zwiększenia efektywności regeneracji po treningu
  • syntezy hormonu wzrostu i insuliny
  • stymulowania czynności nerek
  • przyspieszenia gojenia się ran
  • detoksykacji organizmu
  • opóźnieniu procesu starzenia

Długotrwałe używanie suplementu (bez żadnych przerw) może jednakże doprowadzić do produkcji zbyt dużej ilości tlenku azotu, wzrostu ciśnienia krwi i osłabienia mięśnia sercowego.

Preparat ten jest bezpieczny o ile nie przekraczamy maksymalnych dawek, tylko stosujemy go regularnie, w odpowiednich ilościach. Stosowana z umiarem okaże się bardzo ważnym związkiem regulującym organizm i niezbędnym do przyrostu masy mięśniowej.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *