Swędzący i niemiły świerzb

Świerzb to wyjątkowo kłopotliwa i niemiła choroba. Swędzi, dokucza i nie daje spać. Najczęściej swędzenie dokucza w nocy, jest palące i bardzo drażni. Na szczęście ta choroba nie trafia się bardzo często. Inne schorzenia występują o wiele częściej. Świerzb jednak jest chorobą wyjątkową i warto wiedzieć o tym schorzeniu o wiele więcej. Jest to  choroba zakaźna, którą można bardzo szybko zarazić inne osoby. Jest to choroba z historią, znana była już w starożytności. Kiedyś uważano, że świerzb bierze się z brudu. Nie jest to prawda, chorobą może zarazić się każdy, wystarczy spotkać osobę cierpiącą na to schorzenie. Jeśli mieszka się z rodziną to leczenie świerzbu powinno objąć całą rodzinę, bo to choroba bardzo zakaźna. Osoba chora powinna pozostać w domu i nie roznosić tej choroby po miejscu pracy i środkach transportu. Zwolnienie jest nieodzowne. Świerzb występuje częściej w środowiskach zaniedbanych i atakuje częściej osoby o obniżonej odporności.

Przyczyny świerzbu

Świerzb wywoływany jest przez świerzbowca ludzkiego, czyli pasożyta z grupy roztoczy. Rozmnaża się on na powierzchni skóry człowieka. Wystarczy podać rękę osobie chorującej na świerzb i już się choruje na taką chorobę. Poza organizmem ludzkim świerzbowiec potrafi przeżyć nawet trzy dni, co świadczy o jego wytrzymałości. Odmianą choroby jest świerzb norweski, który atakuje najczęściej osoby starsze i chore. Jeśli osoba chora mieszka w domu opieki to cały dom opieki może zachorować na takie schorzenie. I nastąpi wówczas epidemia świerzbu. Co kilkanaście lat lekarze zauważają lokalne epidemie tego schorzenia i jest to całkiem normalne zjawisko. Świerzbowiec ludzki ryje korytarze pod skórą i w ten sposób powoduje nieznośne, palące swędzenie. Na skórze powstają grudki, a dzieci dodatkowo cierpią na swędzenie rąk oraz podeszew stóp. Lekarz patrząc na skórę oraz rozmawiając z chorym od razu potrafi zdiagnozować to schorzenie.

Jak leczyć świerzb?

Lekarz wybiera sposób leczenia świerzbu. Zazwyczaj są to leki podawane na skórę, czyli wcierane w skórę (http://myslowianki.pl/swierzb-przyczyny-objawy-leczenie) . Chory musi dbać o higienę, często zmieniać bieliznę i solidnie prać wszystkie rzeczy noszone podczas leczenia. Leczenie trwa około dwa tygodnie, ale po tym czasie świerzb powinien minąć. Preparatami smarować należy całe ciało, szczególnie dokładnie fałdy skórne i dłonie. Skóra twarzy raczej nie jest infekowana przez świerzb, ale gdyby jednak zmiany pojawiły się na twarzy to leczenie należy skonsultować z lekarzem. Leki należy stosować zgodnie z zaleceniami. Chory nie powinien przerywać leczenia lub modyfikować go. Oprócz preparatu do smarowania zmian lekarze często przepisują chorym antybiotyki oraz leki przeciwhistaminowe. Nie należy stosować octu, bo to nie pomaga, a tylko podrażni chorą skórę. Istnieją skuteczne i niedrogie leki, które przepisze lekarz i po pewnym czasie choroba minie. Niestety, może się ona powtórzyć w przypadku spotkania osoby chorej, bo organizm nie uodparnia się naturalnie na to schorzenie. Jeśli po dwóch tygodniach świerzbu nie uda się wyleczyć to kurację maściami powtarza się jeszcze raz – oczywiście po konsultacji z lekarzem. Samodzielnie nie wolno aplikować żadnych środków.

Co powinni robić chorzy na świerzb?

* Osoby chore na świerzb powinny krótko obcinać paznokcie u rąk i dokładnie je czyścić.

* Zmiana ubrań, pościeli oraz ręczników jest koniecznością. Poza tym ręczniki, pościel oraz ubrania należy prać bardzo dokładnie w temperaturze co najmniej 60 stopni.

* Należy dokładnie odkurzyć dywany, tapicerowane meble oraz tapicerkę samochodową. .

Dokładne leczenie, staranne pranie rzeczy oraz stosowanie się do zaleceń lekarza to podstawa skutecznego oraz w pełni udanego leczenia. Świerzb to męcząca choroba, ale można się jej w miarę szybko pozbyć i nie cierpieć na nią zbyt długo. Solidne leczenie to podstawa.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *