Swędzenie pochwy – przyczyny, leczenie

Swędzenie pochwy jest bardzo popularną kobiecą dolegliwością. Przyczyny dyskomfortu okolic intymnych mogą być bardzo różne – może być to alergia na kosmetyki, których się używa, lub infekcja pochwy (bakteryjna lub grzybicza). Najlepiej jest, żeby leczenie odbywało się pod okiem ginekologa, ponieważ pozwoli on ustalić konkretną przyczynę takiego stanu oraz dobierze odpowiednie leki, które pozwolą pozbyć się przykrej dolegliwości.

Swędzenie pochwy – przyczyny i leczenie

Swędzenie pochwy to dolegliwość, która zazwyczaj jest spowodowana podrażnieniem okolic intymnych, wzrostem poziomu pH pochwy, a także nieodłącznym zaburzeniem równowagi flory bakteryjnej w pochwie. W tym przypadku dodatkowym objawem może być pieczenie pochwy, ale nie wydzielina o nieprzyjemnym zapachu i zmienionym kolorze. Wydzielina ta wskazywałaby na infekcję bakteryjną lub grzybiczą. Przyczyną nieprzyjemnego swędzenia może być więc:

  • źle dobrany kosmetyk – substancje chemiczne zawarte w kosmetyku do higieny intymnej mogą nie tylko podrażniać pochwę, ale także powodować reakcje alergiczne. Dlatego do mycia miejsc intymnych najlepiej jest używać specjalnie przeznaczonych do tego żeli, które mają pH zbliżone do pH pochwy (5,2) i zawierają pałeczki kwasu mlekowego
  • proszek do prania lub płyn do płukania, który jest używany do prania bielizny. Należy używać łagodnych, ekologicznych środków piorących. Dobrze sprawdzają się w tym przypadku również proszki i płyny do prania dla dzieci i niemowląt.
  • nieprzewiewne lub zbyt ciasne ubrania – zwiększają ryzyko podrażnień, dlatego zaleca się noszenie luźnej, bawełnianej bielizny
  • nadmierne wysuszenie pochwy – może być ono wynikiem na przykładodwodnienia organizmu czy używania tamponów podczas ostatnich dni miesiączki.

Również choroby mogą wywoływać swędzenie pochwy:

  • grzybica pochwy – wywoływana jest głównie przez drożdżaki. Zazwyczaj oprócz świądu pochwy pojawiają się również białe, gęste, serowate upławy, uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie i obrzęk pochwy, a także odczuwalne uczucie suchości w pochwie. Leczenie powinno odbywać się pod kontrolą ginekologa, a polega ono na stosowaniu leków przeciwgrzybiczych (doustnie lub miejscowo)
  • bakteryjne zakażenie pochwy – choroba wywoływana przez bakterie beztlenowe. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi tej choroby są zaburzenia hormonalne oraz nieprzestrzeganie higieny. Choroba objawia się swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych, odczuwalnym bólem oraz obfitą, szarą lub żółtą wydzieliną z pochwy o charakterystycznym zapachu. Bakteryjne zakażenie pochwy leczy się antybiotykami podawanymi doustnie lub dopochwowo.

Więcej przeczytacie w tym artykule: www.forumginekologiczne.pl/artykul/zapalenia-pochwy-i-sromu-rozpoznanie-i-roznicowanie/168

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *