Terapia falami uderzeniowymi- korzyści i wskazania

Terapia falami uderzeniowymi polega na wytworzeniu w specjalistycznym aparacie fali uderzeniowej poprzez wysokie ciśnienie, które jest kierowane w głąb ciała. Aparat gromadzi ciśnienie za pomocą metody elekromagnetycznej i transmituje je bezpośrednio na obszar bólowy. Dzięki temu fala trafia w miejsce dotknięte zmianą chorobową, a nie ingeruje w sąsiednie tkanki. Działa na chore tkanki przywracając im zdolność do regeneracji.

Sama nazwa pochodzi z języka angielskiego ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy). Terapia falami uderzeniowymi należy do nowoczesnych metod leczenia i znacznie łagodzi lub całkowicie pozbywa się bólu pochodzącego z układu mięśniowo- szkieletowego. Impulsy fali uderzeniowej trafiają w chore miejsce i rozluźniają mięśnie, uwalniają od bólu oraz relaksują.

Korzyści płynące z terapii falami uderzeniowymi

Leczenie z wykorzystaniem fali uderzeniowych jest bardzo efektywne, potwierdzają to między innymi liczne badania oraz obserwacje fizjoterapeutów. Ponad połowa pacjentów odczuwa znaczą ulgę i ustąpienie dolegliwości bólowych po wykonaniu kilku zabiegów.

Efekty są najbardziej odczuwalne po upływie około 10 tygodni po przeszłej terapii. Dodatkowo często łączy się terapie falami uderzeniowymi z terapią manualną i kinesiotapingiem, wówczas uzyskiwane są najlepsze skutki przeciwbólowe i regeneracyjne.

Leczenie falą uderzeniową

Fala uderzeniowa leczy uszkodzone i chore tkanki z układu mięśniowo-szkieletowego. Przy wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu fala jest kierowana na konkretne chore obszary i szybko na nie oddziałuje. Leczenie pozwala zregenerować chore tkanki oraz wyeliminować dolegliwości bólowe.

Regeneracja pochodząca z terapii falami uderzeniowymi

Fala uderzeniowa wpływa na przyspieszenie procesów regeneracyjnych, dzięki temu szybciej przebiega proces rehabilitacji i leczenia. Stymuluje tworzenie nowych naczyń krwionośnych i uwalania enzymy biorące udział w procesie gojenia. Wszelkie zbicia, krwiaki i siniaki zaczynają się szybciej goić i powoli zanikają. Chore tkanki zaczynają się regenerować i stają się bardziej plastyczne. Dodatkowo zwiększa się aktywność komórek kostnych i następuje szybszy zrost kości.

Działanie przeciwbólowe pochodzące z terapii falami uderzeniowymi

Terapia falami uderzeniowymi w odróżnieniu od innych metod działa tylko na chore miejsce, dzięki temu jest bardzo skuteczna przy świeżych kontuzjach i urazach. Dodatkowo pomaga zwalczyć ból pochodzący z chorób przewlekłych pięt, kolan, barków, łokci i pleców. Rozbija złogi wapnia, które są główną przyczyną dolegliwości bólowych. Odczuwalny ból jest mniejszy dzięki syntezie tlenu azotu oraz degeneracji włókien przewodzących impulsy bólowe.

Terapia falami uderzeniowymi – wskazania
Leczenie falami uderzeniowymi niesie ze sobą wiele korzyści, dzięki temu terapia jest polecana osobom mającym dolegliwości takie jak:

  • bóle barku, nadgarstka oraz kręgosłupa
  • zapalenie wiązadła rzepki, inaczej nazywane kolanem skoczka
  • bóle przyczepów ścięgien (łokieć tenisisty, łokieć golfisty)
  • zapalenie przyczepów ścięgien
  • ostrogi piętowe
  • bóle w pachwin i bioder
  • ból śródstopia
  • ból pourazowy kończyn, między innymi kolano biegacza
  • zapalenie ścięgna Achillesa

Po za wymienionymi dolegliwościami terapia jest równie skuteczna przy zwalczaniu bólów pochodzących z innych schorzeń. Warto, zatem skonsultować swój problem z lekarzem i dowiedzieć się więcej o fali uderzeniowej z fala-uderzeniowa.warszawa.pl .

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *