Na problemy z kolanami narzeka wielu pacjentów. Nie należy lekceważyć już pierwszych symptomów kiedy z naszym kolanem dzieje się coś złego. Gdy czujemy ból lub zaobserwujemy opuchliznę, najlepiej od razu udać się do lekarza. Do urazu kolana może dojść na skutek nagłego wypadku lub poprzez długotrwały rozwój choroby. Jak rozpoznać uraz kolana i prawidłowo go zdiagnozować? Dowiedz się jakie leczenie należy zastosować przy urazie stawu kolanowego.
Staw kolanowy
To największy staw w całym ludzkim ciele. Jest stawem złożonym – zawiasowym zmodyfikowanym. W stawie kolanowym łączą się ze sobą kość udowa i kość piszczelowa. Staw dodatkowo wzmocniony jest silnymi więzadłami, które stabilizują całość “mechanizmu”.
Staw kolanowy ma bardzo skomplikowaną budowę, w porównaniu do innych stawów w ludzkim ciele. Przez to, bardzo często ulega uszkodzeniom. Do urazów dochodzi najczęściej na skutek sił gwałtownie oddziaływujących na staw w pośredni lub bezpośredni sposób. Najczęściej jako pierwsze uszkodzeniu ulegają więzadła i w konsekwencji cały staw kolanowy przestaje prawidłowo funkcjonować. Dochodzi wówczas do ostrej lub przewlekłej niestabilności stawu kolanowego.
Różne uszkodzenia kolana
Uraz kolana może przybrać wiele różnych postaci. Wszystko zależy do tego w jakiej sytuacji doszło do zwyrodnienia oraz jakie szkody dana sytuacja wywołała. Do najczęstszych chorób kolan, z którymi pacjenci się zgłaszają należą: choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego, uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL stawu kolanowego, nieprawidłowy rozwój łąkotki tarczowatej, torbiel łąkotki, uszkodzenie łąkotki, zespół zakleszczenia ciała tłuszczowego Hoffy, uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego MCL oraz jałowa oddzielająca martwica kostno-chrzęstna.
Objawy urazu kolana
Do najczęstszych objawów urazu kolana zalicza się ból w okolicach kolana, obrzęk czy pieczenie. Pierwszym działaniem, które należy podjąć w takim przypadku jest schłodzenie bolącego miejsca lodem z zamrażarki lub mrożonkami i wsmarowanie maści lub żelu o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Jeśli ból nie ustąpi po około 2-3 dniach, a objawy nasilają się – to znak, żeby udać się do lekarza.
Uraz kolana często bywa bagatelizowany przez pacjentów, a to błąd. Zlekceważenie pierwszych objawów może przyczynić się do powstania powikłań. Jeśli kolano boli już tak bardzo, że nie można całkowicie wyprostować nogi i pojawia się uczucie niestabilności kolana, czas udać się do lekarza-specjalisty. Ortopeda sprawdzi, czy w stawie nie pojawił się wysięk lub inne poważne objawy. Jeśli w trakcie urazu usłyszałeś, jak coś z trzaskiem przeskoczyło w kolanie – nie zwlekaj. Od razu udaj się do lekarza!
Jeśli wydaje Ci się, że problem urazu kolana może dotyczyć również Ciebie, koniecznie zapoznaj się z informacjami oraz specjalnie przygotowanymi przez specjalistów filmami edukacyjnymi, które znajdziesz w zakładce: Dla Pacjenta na stronie: chirurgia-kolana.pl. Wykwalifikowana kadra medyczna, z wieloletnią znajomością w zakresie prawidłowego funkcjonowania stawu kolanowego i jego różnych dysfunkcji, odpowiada w filmach na najczęstsze pytania.