Właściwości lecznicze nasion chia

Szałwia hiszpańska to roślina, która jakiś czas stała się bardzo popularna głównie ze względu na nasiona chia, które obecnie słyną ze swoich niezwykłych właściwości zdrowotnych oraz odżywczych. Skąd jednak pochodzi ta roślina, jakie wartości odżywcze zawiera i w jaki sposób wpływa na zdrowie i wygląd zewnętrzny?

Pochodzenie oraz wartości odżywcze
Szałwia hiszpańska to roślina o dosyć szerokich liściach oraz białych lub fioletowych kwiatach, która pochodzi z terenów Meksyku oraz Gwatemali, gdzie uprawiana jest już od wielu lat. Owoce tej rośliny zawierają bardzo duże ilości nasion chia stanowiące kilkaset lat temu dla Azteków jedną z najważniejszych upraw. Nie ma się w zasadzie czemu dziwić, ponieważ nasiona szałwii hiszpańskiej to prawdziwa bomba witamin oraz wartości odżywczych wpływających niezwykle korzystnie na zdrowie. Co jednak znajduje się w tych niewielkich nasionkach? Przede wszystkim witaminy A, B, C, E, a także takie minerały jak fosfor, potas, sód, żelazo, cynk, wapń i magnez. Oprócz tego nasiona chia zawierają spore ilości kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, których próżno szukać w innych zielonych roślinach. Z tego właśnie względu opisywane nasiona okazują się nieocenione dla zdrowia, jednak jakie tak naprawdę właściwości zdrowotne wykazują?

Mniejsze ryzyko raka piersi
Licznie przeprowadzone badania potwierdzają, iż zawarty w nasionach chia kwas ALA (alfa-linolenowy) wywołuje tzw. śmierć komórkową pewnych linii komórkowych, które odpowiedzialne są za rozwój raka szyjki macicy oraz raka piersi. W nasionach szałwii hiszpańskiej znajdują się ponadto liczne składniki odżywcze, które również przyczyniają się do ograniczenia rozwoju nowotworów kobiecych narządów.

Lepsza pamięć
Nasiona chia ze względu na spore ilości kwasów omega-3 poprawiają pamięć i koncentrację, ułatwiając tym samym proces przyswajania wiedzy, dlatego też poleca się ich spożycie osobom, które wykonują pracę umysłową, a także studentom oraz uczniom. Warto również wiedzieć o tym, że nasiona szałwii hiszpańskiej wspomagają układ nerwowy, przez co mogą nie tylko załagodzić objawy depresji, ale również zapobiec rozwojowi demencji u starszych osób.

Odchudzanie
Nasiona chia działają podobnie jak siemię lniane, ponieważ po połączeniu ich z wodą pęcznieją, przez co na długo dają uczucie sytości. Dzięki temu można w skuteczny sposób zminimalizować ilość spożywanych produktów spożywczych, tracąc tym samym na wadze. Nie należy przy tym zapominać o odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej, które odgrywają najważniejszą rolę w zrzucaniu zbędnych kilogramów.

Post Author:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *